Libre Office ile Excel'e rapor aktarma sorunu

Gönderen Konu: Libre Office ile Excel'e rapor aktarma sorunu  (Okunma sayısı 3059 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
Merhabalar,

Şirketimizdeki birçok bilgisayarda lisans ücreti olmadığı için Libre Office kullanmaktayız. Ancak Microsoft Office kurulu bilgisayardan excel'e raporu aktarabilirken, Libre Office kurulu bilgisayardan excel'e rapor aktaramıyoruz. Tek çözüm olarak, raporu Tablo olarak alıp, oradan da excel olarak kaydedebiliyoruz.

Raporları direkt olarak excel'e nasıl aktarabiliriz noktasında yardım ve yorumlarınız için sizlere şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılarımla,
Mehmet Koçali

Çevrimdışı mymecaz

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • Everything Will Be On The Nett...
Ynt: Libre Office ile Excel'e rapor aktarma sorunu
« Yanıtla #1 : 26.12.2011, 13:35 »
Merhaba,

Program, excele aktarırken Office'in interop servislerini yani aslında microsoft office programını kullanmaktadır. Programı çalıştırdığınız client da aradığı interop servisini bulamadığı için excel'i kullanamıyorsunuz. bahsettiğiniz Libre Office bir office programıdır ancak program microsoft'un yazılımını aramaktadır. Hatta o nedenle rapor türünde "MS Excel Dosyası" şeklinde ifade edilir.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #2 : 26.12.2011, 13:37 »
Bilgi için teşekkür ederim. Peki bu bahsettiğiniz interop servisine alternatif olacak bir servis yok mudur?

Mesela rapor görünümden excel dosyası oluştururken sorun yoksa, bunun bir alternatifi yapılamaz mı logo tarafından?

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
« Yanıtla #3 : 26.12.2011, 15:05 »
Logo Ms Office ile Entegre Çalışmaktadır , Yada 3.Party Çözümler olabilir Bu Manuel işlem gerektirmeltedir .

Çevrimdışı mymecaz

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #4 : 27.12.2011, 11:23 »
Bilgi için teşekkür ederim. Peki bu bahsettiğiniz interop servisine alternatif olacak bir servis yok mudur?

Mesela rapor görünümden excel dosyası oluştururken sorun yoksa, bunun bir alternatifi yapılamaz mı logo tarafından?

Malasef alternatif bir servis yoktur bu noktada. LOGO Belli bir standartı ve sürekliliği olduğu için office yazılımlarından sadece Microsoft Office i tercih etmektedir.

Çevrimdışı akula

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #5 : 29.12.2011, 01:53 »
Aslında çözümü var.
Asıl cevap siz bunu yapamayı sitermisiniz?  istemezmisiniz?
Kullanıcı odaklı cözümler sunmak, sunabilmek yada kullanıcıyı ikna etmek esas olmalı

Benzer sorunu XXX firmasının excelent muhasebe programında yaşamıştık, sırf bu ve bunun gibi müşterilerini (bizi) tatmin etmeyen sebeblerden dolayı 7-8 yıllık excellent muhasabe proramını bırakarak başka programa yöneldik.
(bu arada 7-8 yıllık datayı yeni sisteme convert ettiler)
Ozaman bahsi gecen yazılımcılara sormuştum,

Kullanıcı isterse *.xls, isterse *.xlsx uzantılı dosya yapsın, isterse *.pdf yapsın.
Kullanıcı ister *.doc,ister *.docx yapsın. siz secen sunun yeterli
Nereden bileceksiniz Ms ofis mi yüklü? Adobe pdf reader mı yüklü primo pdf mi yüklü?

Belki adamın yardımcısı yada yardımcıları sadece sizin muhasebe proramını kullanıyor üretieln rapor yada çıktıları başka dosya uzantısı ile export ederek mail atmadıkları ne malum? belki tek işleri budur, ofis yada başka lisanslı yazılım olmasına gerek yok belkide?

Ayrıca sistemi genel SQL komutları üzerine neden kurmadıklarını da sormuştum?
Bahsi geçen firma sadece MSSQL üzerinde çalışmak zorundaydı. Neden MYSQL yada PS.sql üzerinde çalılmyor, sql lisansı ucuz yada free olan firebird neden desteklemiyor demiştim. (yakın zamanda ilgili firma MSSQL dışında bir yada birkaç sql i de destekleme kararı aldılar.)

Bu ve benzeri şeyler sizler için ufak ayrıntılar olabilir, biz müşteriler için gerçekten büyük ayrıntılar.
Arkadaşın sorusunu ve sizin cevabınızı görünce eskiden yaşadıklarımı tekrar yaşamış gibi oldum.

Sizede sormak isterim. (kabca genel olarak)
Neden sisteme hazır yüklü kütüphaneleri kullandırıyorsunuz?
Her kullanıcıda ofis2007 yada alt versiyonu-üst versiyonu neden yüklü olsun?
Neden yüklü ofise bakılmaksızın xls dosyası olarak kaydetme seceneğiniz yok?
bir export seceneginiz olsada xls yada kullanıcının istediği formatta export etseniz, aynı pencerede dosyayı kaydettikten sonra DOSYA AÇ seçeneği olsa ve bu secenek secilirse sistemde yüklü-ilişkilenmiş programla açılsa olmaz mı?

Ben gençlik yıllarımda vbasic ile sonrasında .net+java ile bunları yaşadım, kendim işin kolayına kaçtım.
Bu gibi durumlarda hep hazır yüklü sistem kütüphanelerini kullandım.
Birgün baktım herkes Adobe acr. reader kullanmıyor, birgün baktım herkes MS. office kullanmıyor.
En sonunda Birgün baktım herkes MS Windows kullanmıyor (ubuntu, pardus, fedora vs... kullanan var)
En sonunda tomcat yada benzer şekilde webtabanlı uygulamalar ile java tabanlı uygulamalara karar kıldım.
Neyse....

Şimdi siz bir takım haklı nedenler sayacaksınız.

Bende genel olarak bunlara şimdiden cevap vereyim.
referans yada kütüphanelerde "Microsoft.Office.Interop.xxxxxxx" falan kullanmasanız,
piyasada hem free hemde ücretli olan birçok kütüphane mevcut değil mi? bunlardan birini kendi dağıtımınıza gömemezmisiniz?
Hatta piayadaki bu birçok kütüphane xls,xlsx,doc,docx,pdf başta olmak üzere birçok dosya formatında export yapamıyor mu?
Bu şekilde bir yaklaşımla kullanıcıda ne yüklü bakılmaksızın birçok dosya formatında export işlemini yapabilir, arzu edilirse birlikte açılmasını sağlayabilirsiniz diye düşünüyorum?

Teşekkürler saygılarımla...

Çevrimdışı mymecaz

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #6 : 29.12.2011, 11:14 »
Hali hazırda 100 farklı office programı vardır. Bunların çoğu da XLS ve DOC u destekliyor ve hatta XLSX ve DOCX i de. Ancak daha öncede belirttiğim gibi standartlar ve süreklilik büyük proje ve uygulamalar için esastır. Alınan rapor tüm uygulamalarında ve tüm kullanıcılarda aynı olması gerekir. Örn. Bugün Office 2007 ile hazırlamış olduğum bir dosyayı farklı bir ofis programı ile açtığımda farklı görebiliyorum. (çok uygulama test etmiştim) bu da LOGO için aykırı bir durum olduğunu düşünüyorum. Kendi yaptığım uygulamalarda interop servislerini fazla kullanmıyorum. her kullanıcıda olmadığı için. Ancak bunun yerine tüm dünyanın ortak iletişim dili olan XML ve ASCII metin formatlarını tek geçerim. Kullanıcılar VERİ ALMA özelliği olan herhangi bir office yazılımını tercihlerine göre bu şekilde de kullanabilirler ve bu sayede 65000 satır sınırıda kalmamış olur.

Çevrimdışı akula

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #7 : 29.12.2011, 15:46 »
Sizde kendi bakış açınızdan haklı sayılabilirsiniz.

"Ancak daha öncede belirttiğim gibi standartlar ve süreklilik büyük proje ve uygulamalar için esastır."
Unutmamak lazım ki artık standartlar değişmeye başladı. bazı devlet daireleri (kamu kurumları) libreoffice tercih ettiler
Denizkuvvetleri gibi hatrı sayılır makamlar bu gruba dahil. Yine aynı şekilde bazı kurumlar özgüryazılımları ve linux işletim sistemlerini secmeye ve kullanıcılarını buna göçç ettirmeye devam etmektedirler.
Bugün bu tarz şeyleri konuşuyoruz ama 5-10 sene sonra ki standartların ne olacağı şimdiden malum.

örnekler;
internet explorer artık standart değil birçok kişi chrome,firefox,opera kullanmakta.
Adobe acrobat reader standart değil birçok kişi primoPDF vb farklı yazılımlar kullanmakta.
yakın zamanda hatta bence şimdiden windows ta standart değil, linuxOS chromeOS bsdOS tabanlı birçok kullanıcı mevcut.
Yine bence MS office standart değil, insanlar openoffice, libreoffice, staroffice vb kullanmaktalar.

Bu arada
". Örn. Bugün Office 2007 ile hazırlamış olduğum bir dosyayı farklı bir ofis programı ile açtığımda farklı görebiliyorum"
lütfen bu daosyaları microsoftun tekelleşme çabaları için diğer yazılımlara çokmak sokma uğraşından önceki versiyonları ile deneyin ve görün
Belki ofis97 yada ofis2000de hazırlanan dosyalarda farklı görünme sorunu olmazsa şaşırabilirsiniz.
Belkide 2007 ve sonraki versiyonlarda hazırlanan dosyalar için birşeyler yapılmaktadır.

Bir de libreoffice ile hazırlanan tüm dosyalar (doc,docx,xls,xlsx,ppt,pdf vb) o saydığınız 100lerce farklı ofis programı tarafından sorunsuz açılabiliyorsa, farlklı görünmüyorsa ne düşünürsünüz?

Gerci bu konu tartışmaya gider ama amacım tartışma değil, standartlar neyin standartı bunu belirlemek lazım.

Rakamları afaki olarak söylüyorum mazur görün;
Piyasada 20.000 lisanslı muhtelif marka muhasebe yazılımı kullanan varsa,
17.500 kişi başka muhasebe programı ile beraber MSoffice2010, MSoffice2000, MsofficeXP, ve diğer ofisleri kullanıyorsa
Logo yazılımın 2.500 müşterisinin 2.400 adeti MSofis2007 kullanıyorsa bu sizin standartınız MSofis2007 mi olur?
Yoksa çeşitli kanallardan hatta güvenilir anket şirketleri vb yerlerden alınan gerçek araştırma sonuçlarımı standart olur?

Elinizde saygın kurum yada kurumlardan alınmış benzer bir rapor mevcut mudur?
Eğer elinizde rapor mevcut ise rapor tarihi ve bilgilerini benimle paylaşabilirmisiniz?
(çünkü türkiye için elimdeki son raporlar 2007 tarihine ait ve oradaki sonuçlara göre, kullanılan isletim sistemleri, ofisler,belge görüntüleyiciler,browserlar,genel kullanıcı cpu hızları, intelmi amd mi? ram nedir? gibi ayrntılı birçok veriye göre bir standart belirlemek çok zordu )

Teşekküreder, iyi çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı mymecaz

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #8 : 07.01.2012, 13:25 »
Konuyu uzatmaya gerek yok. Aşağıda istatistiklerde mevcut.

*En Çok Kullanılan Tüm Dünyada IE

*En Çok Kullanılan Tüm Dünyada IE

*Mavi: Microsoft Internet Explorer, Turuncu: Mozilla Firefox, Yeşil: Google Chrome, Kırmızı: Opera

http://office-watch.com/t/n.aspx?a=1322
Burada da office yazılımları ile ilgili istatistikler yer alıyor.

Tüm bu bilgilerden yola çıkarsak, Türkiye için özellikle, Office yazılımı olarak lisanslı/lisanssız en çok kullanılan program Microsoft Office, Tarayıcı olarakda Internet Explorer, İşletim sistemi olarak Microsoft Windows, Ticari ERP yazılımı olarak LOGO ürünleri kullanılırken. Neden daha az kullanılan kullanılsın?

Tekelleşmeye karşı adım atmak belli sayıda kişinin tarayıcısını değiştirmesiyle gerçekleşmez. Gerçekten bunu düşünüyorsanız bununla ilgili bireysel/grupsal/toplumsal çalışmalar yapmanız gerekmektedir.

Standartlar her zaman değişir ve gelişir ama geri gitmez. Ben bir yazılımcı ve logo uzmanıyım, bilgisayarlarımda 6 farklı tarayıcı bulunmakta, Virtual PC uygulamalarıylada çeşitli işletim sistemleri kullanmaktayım. Tercih kullanıcının ihtiyacına göredir, kendi yaptığım uygulamalarda web ise tüm taracılara göre destek hazırlarım, masaüstü ise olabilecek tüm export seçeneklerini eklerim ki iş kullanıcıya kalsın.

Son olarak belirtmek istediğim bir diğer nokta da şu FREEWARE yazılımlara çok da fazla güvenmek ne kadar doğrudur nedenleriyle kendi içinizde sorgulamanızı istiyorum.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
« Yanıtla #9 : 07.01.2012, 15:28 »
Yani bu neden herkes ingilizce ogrenmek istiyorda ,bi farsca yada baska bi dil istemiyor Misali gibi,Dunya Marketing nerede ise Çözüm Orada .

Çevrimdışı akula

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #10 : 09.01.2012, 16:24 »
"Son olarak belirtmek istediğim bir diğer nokta da şu FREEWARE yazılımlara çok da fazla güvenmek ne kadar doğrudur nedenleriyle kendi içinizde sorgulamanızı istiyorum.

Bir Düzeltme freeware yazılımlara güvenmiyorum OPENSOURCE yazılımlara güveniyorum.
Şimdi bende belirtmek isterimki, bir yazılımcı-programcı olarak ;    şu KAPALIKOD hazır yazılımlara çok da fazla güvenmek ne kadar doğrudur nedenleriyle kendi içinizde sorgulamanızı istiyorum.

Ayrıca İleyiyi yazmaktaki asıl amacım standartların değişmekte olduğu hakkındaydı, bir örnek olarakta Google Docs verebilirim.

Birde ben türkiye istatisliği yada araştırması istemiştim,
Varsa var yoksa yok diyebilirsiniz. İsterseniz internetteki dünya istatisliklerine göre türkiyede bunu kullanmaya karar verdikte diyebilirsiniz.

Bu durumda internet üzerinden toplanan global istetisliklerin BROWSER sonuçlarını vermek yerine, Türkiye tabanlı KAMU kuruluşlarıda kapsayan OFİS PROGRAMLARI anket-istatisliği verilebilir mi?

sadece Türkiyeyi kapsayan Güvenilir araştırma firmalarının yapmış olduğu araştırma-anket sonucu varsa bildirebilirsiniz.
Yok internet oylaması ise oda bir nebze geçerlidir.
Ama ben ticari bir girişimde buluncaksam internetteki şişirilmiş yanlış olabilecek anketler yerine A&G araştırma yada benzer firmaların sonuçlarını isterdim.

İlk scanner bulduğumda ıslak imza ve mühürlü 2007 tarihli gerçek belgeyi sizinle paylaşabilirim (Ama bendeki fotokopisidir.)

Birde bu istatisliğin konumuzla alakası nedir?
verilen haritalardaki LOGO kullanıcılarının sayısı ve oranlarını göremiyorum.
Eğer internetten taraflı istatislikler sunulacaksa bende buna katkıda bulunabilirm.

Saygılarımla..
« Son Düzenleme: 09.01.2012, 16:57 Gönderen: akula »