KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE BANKANIN ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU TUTARIN LOGO KAYITLARI

Gönderen Konu: KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE BANKANIN ÖDEMEKLE YÜKÜMLÜ OLDUĞU TUTARIN LOGO KAYITLARI  (Okunma sayısı 832 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı apple

• Logo Kullanıcısı
  • **
Arkadaşlar,
Logo programlarında daha öncedende hep konuşuldu. Çekler üzerinden kısmi tahsilat yapıldığında logo programı buna uyum sağlayamıyor.
Peki şu işlemi nasıl yapıyorsunuz?

Müşteriye ürün satıyoruz. Karşılığındada 3000 TL çek alıp CARİ HESABI SIFIRLIYORUZ.
çekin tahsil günü geliyor. Bankaya ibraz ediyoruz. Çek karşılıksız çıkıyor.
Daha sonra çek tahsil edilemediği için çekin arkasını yazdırıyoruz.
Ve bu çekin 1000 TL lik kısmını 6273 nolu kanuna istinaden Muhatab bankadan tahsil ediyoruz.
Bu çekten dolayı sadece 2000 TL alacağımız kaldı.   Müşteri Cari hesabı SIFIR.

LOGO PROGRAMINDA bu çeke mahsuben 1000 TL aldım.  2000 tl daha alacağım diyemiyoruz.
Böyle oluncada karman çorman işlemler geliştiriyoruz.

Benim kendime göre yaptığım bir kayıt yöntemi var.
1- Çek karşılıksız çıktığı zaman Çeki 128 Şüpheli alacaklar hesabına aktarıyorum.  3000 TL
2- Çeke mahsuben bankanın ödemekle yükümlü olduğu tutarı İltili Müşteriye emanet hesabı açıp orada bekletiyorum.
3- Çok ileriki zamanlarda çekin kalan tutarı 2000 tl icra yoluyla tahsil edilirse. Bu tahsil edilen rakamıda emanet hesabına alıyorum.
4- Çeki müşterinin ilgili hesabına iade çıkıp.  3000 TL
5- Müşterinin cari hesabı ile Emanet hesapları arasında virman yaparak Hesapları sıfırlıyorum.  3000 TL

Tüm yapılan bu işlemler esnasında Muhasebe kodlarınada dikkat ediyorum.
Bu işlemleri daha pratik daha kolay yoldan yapmanın bir yolu hala bulunamadımı?
Sadece Banka yükümlülüğü değil. Çeke mahsuben alınan kısmı paralardada kayıtlar esnasında çok ciddi zorlularla karşılaşıyoruz.
Yorum, fikir ve düşüncelerinizi bekliyorum...
Görüşmek üzere saygılar.