Tevkifatlı Faturaların Muhasebe Bağlantı Kodlarının Verilmesi

Gönderen Konu: Tevkifatlı Faturaların Muhasebe Bağlantı Kodlarının Verilmesi  (Okunma sayısı 13857 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı FrhtK

• Logo Kullanıcısı
  • **

KOD: 1000
153.01 TİCARİ MALLAR (NORMAL)
Bu Muhasebe Hesabınızın Alış Faturası İşlemeniz Sırasında, Muhasebe Kodları Bölümünde Otomatik Gelmesi İçin;
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı Uygulanmayacak Stoğunuza verebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Penceresinde Alımlar Hesabına: 153.01 Yazmanız Gerekmektedir.

KOD: 1001
153.02 TİCARİ MALLAR (TEVKİFATLI)
Bu Muhasebe Hesabınızın Alış Faturası İşlemeniz Sırasında, Muhasebe Kodları Bölümünde Otomatik Gelmesi İçin;
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı  Uygulanacak Stoğunuza verebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Penceresinde Alımlar Hesabına: 153.02 Yazmanız Gerekmektedir.
*Not:  Fatura İşleme Esnasında Fatura Parametrelerinde Tevkifat Oranını Verdiğinizde Tevkifat Uygulanacak Malzemenin Tevkif Edilen KDV’sini Hesaplaması İçin Malzeme Kartının İçerisinde Tevkifat Uygulanacaktır. Seçeneğini İşaretlemeyi Unutmayınız.

KOD: 1002
191.01 BEYAN EDİLECEK KDV
 MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıSatınalma KDV Muhasebe Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 191.01
Öndeğer: EVET
KDV Oranı: 1,8,18 Olmak Üzere Üç Tane Ayrı Tanımlama Yapabilirsiniz.

KOD: 1003
191.02 TEVKİFATLI KDV
MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıSatınalma Tevkifat KDV Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 191.02
Kullanım Yeri: (1) Satınalma
**NOT: Fatura İşlenme Sırasında Sağ Mouse Yapıldıktan Sonra Fatura Parametreleri Seçilir. Tevkifat Oranı Verilir ve Tevkifatlı KDV’ler Ayrı Hesapta İzlenecek. Seçeneğini Seçilmesi Gerekmektedir.

KOD: 1004
320 SATICILAR
Cari Hesap Kartının İçersinde Diğer Sekmesinde Hesap Kodu 320 Seçilir.

KOD: 1005
360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR
MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıÖdeme Tevkifat KDV Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 360

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOD: 2000
120 ALICILAR
Bu Muhasebe Hesabınızın Satış Faturası İşlemeniz Sırasında, Muhasebe Kodları Bölümünde Otomatik Gelmesi İçin;
Cari Hesap Kartının İçersinde Diğer Sekmesinde Hesap Kodu 120 Seçilir.

KOD: 2001
136 İADE ALINACAK KDV
Bu Muhasebe Hesabınızın Satış Faturası İşlemeniz Sırasında, Muhasebe Kodları Bölümünde Otomatik Gelmesi İçin;
MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıÖdeme Tevkifat KDV Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 136
Kullanım Yeri: (2) Satış ve Dağıtım

KOD: 2002
600.02 TEVKİFATLI SATIŞLAR
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı Uygulanacak Stoğunuzun Satış Hesabını Getirebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Sekmesinde Satışlar Hesabına: 600.02 Yazmanız Gerekmektedir.

KOD: 2003
391.01 BEYAN EDİLEN HESAPLANAN KDV
 MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıSatış KDV Muhasebe Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 391.01

KOD: 2004
391.02 TEVKİF EDİLEN KDV
MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıSatınalma Tevkifat KDV Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 391.02

KOD: 2005
600.01 YURT İÇİ SATIŞLAR NORMAL
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı Uygulanmayacak Stoğunuzun, Satış Hesabını Getirebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Sekmesinde Satışlar Hesabına: 600.01 Yazmanız Gerekmektedir.
« Son Düzenleme: 26.04.2012, 11:04 Gönderen: FrhtK »

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
Eline saglık Ferhat ,Bu arada Aykut gozukmuyor :)

Çevrimdışı FrhtK

• Logo Kullanıcısı
  • **
Çok Yoğun Bir Tempoda Çalışıyor. Ben Bile Göremiyorum.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
Selam solersin , Çalışıyor peki sen :)

Çevrimdışı sabrikaya

• Logo Kullanıcısı
  • **

KOD: 1000
153.01 TİCARİ MALLAR (NORMAL)
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı Uygulanmayacak Stoğunuza verebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Penceresinde Alımlar Hesabına: 153.01 Yazmanız Gerekmektedir.

KOD: 1001
153.02 TİCARİ MALLAR (TEVKİFATLI)
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı  Uygulanacak Stoğunuza verebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Penceresinde Alımlar Hesabına: 153.02 Yazmanız Gerekmektedir.
*Not:  Fatura İşleme Esnasında Fatura Parametrelerinde Tevkifat Oranını Verdiğinizde Tevkifat Uygulanacak Malzemenin Tevkif Edilen KDV’sini Hesaplaması İçin Malzeme Kartının İçerisinde Tevkifat Uygulanacaktır. Seçeneğini İşaretlemeyi Unutmayınız.

KOD: 1002
191.01 BEYAN EDİLECEK KDV
 MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıSatınalma KDV Muhasebe Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 191.01

KOD: 1003
191.02 TEVKİFATLI KDV
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 191.02
**NOT: Fatura İşlenme Sırasında Sağ Mouse Yapıldıktan Sonra Fatura Parametreleri Seçilir. Tevkifat Oranı Verilir ve Tevkifatlı KDV’ler Ayrı Hesapta İzlenecek. Seçeneğini Seçilmesi Gerekmektedir.

KOD: 1004
320 SATICILAR
Cari Hesap Kartının İçersinde Diğer Sekmesinde Hesap Kodu 320 Seçilir.

KOD: 1005
360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 360

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KOD: 2000
120 ALICILAR
Cari Hesap Kartının İçersinde Diğer Sekmesinde Hesap Kodu 120 Seçilir.

KOD: 2001
136 İADE ALINACAK KDV
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 136

KOD: 2002
600.02 TEVKİFATLI SATIŞLAR
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı Uygulanacak Stoğunuzun Satış Hesabını Getirebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Sekmesinde Satışlar Hesabına: 600.02 Yazmanız Gerekmektedir.

KOD: 2003
391.01 BEYAN EDİLEN HESAPLANAN KDV
 MuhasebeleştirmeMuhasebeleştirme Bağlantı KodlarıKDV Muhasebe KodlarıSatış KDV Muhasebe Kodları
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 391.01

KOD: 2004
391.02 TEVKİF EDİLEN KDV
Gelen Pencerede,
Muhasebe Kodu: 391.02

KOD: 2005
600.01 YURT İÇİ SATIŞLAR NORMAL
Bu Muhasebe Hesabını Malzeme Listenizdeki Tevkifatlı Uygulanmayacak Stoğunuzun, Satış Hesabını Getirebilmek İçin Malzeme Kartının İçerisinde Muhasebe Hesapları Sekmesinde Satışlar Hesabına: 600.01 Yazmanız Gerekmektedir.

Yanlız burada bir eksiklik var Normal Tevkifatsız satışlart ile tevkifatı satışların beyan edilecek K.D.V.Aynı Koda atılmış Muhasebede açıklık ilkesine aykırıdır  ve beyannamelerde hesaplama hatasına sebeb olur.işte tamda benim sorunum burada 5 ayaklı bir sistem ama 4 ayağı bir ayağı topal kalmış atmıyor sistem sanırım programın bir foknsiyon hatası var burada Logo merkeze mail attım ama dönüş olmadı konuyla ilgili; demekki çözümü yok olsaydın birisi dönerdi diye düşünüyorum kaç tane logo bayisine soruysam sorunu onlarda çözemiyor hatayı :) İnşallah bir çözüm bulacağız

Çevrimdışı FrhtK

• Logo Kullanıcısı
  • **
Sabri Bey Yevmiye Kayıtlarını  Sizin Diğer Konuda Vermiş Olduğunuz Bilgiere Dayanarak Yaptım Orada Bir Yanlış Varsa Söyleyin Düzeltelim Bir Vebal Altına Girmek İstemem.
Tevkifatlı Malzeme İle Tevkifatsız Malzemenin Beyan Edilen KDV'sini Ayırmasını İstemişsiniz.
Bu Şu Şekilde Mümkün:

Tevkifatlı Malzemeye Malzeme Özel Kodu veya Malzeme Grup Kodu Gibi Bir Tanım Yaparsanız, Muhasebe Bağlantı Kodlarında KDV Bağlantı Kodlarına Yeni Bir Tanımlama Daha Eklerseniz Özel Kod veya Grup Kodunu Belirten Size Beyan Edilen KDV'yi Ayrı Olarak Yapacaktır.

İyi Çalışmalar

Çevrimdışı sabrikaya

• Logo Kullanıcısı
  • **
go 2.04 Sürümde grup kodu verdim malzemelere satışları doğru olarak attı fakat alıştaki kdv nin tamamını 191 atıp tevkifatı 360 atması gerekirken satıcının beyan edeceği kdvyi 191 hes tevkif edilen kdv.yide 360 hem alacağına hemde borç hesabına yazıyor.oysaki malın kdvsini tamamını 191 hesaba tevkifat tutarınıda 360 hesabın alacağına yazmalı bu kısmını öndeğer olarak atmıyor program faturayı işleyip muhasebe kodları dediğimde gelen ekranda muhasebe kodlarını uygula dediğimde kodları doğru alıyor  sorun neden otomotik öndeğer almıyor onu çözemedim en son kalan bu.isterseniz size muhasebe kodlarını ve fişlerin ekran resmini mail atayım bir bakın hatalı olan alanları işaretledim.kolay gelsin

Çevrimdışı FrhtK

• Logo Kullanıcısı
  • **
Sabri Bey Siz Bana Mail Atın Yevmiye Kaydında Hangi Muhasebe Hesabının Otomatik Gelmesinde Problem Yapıyor Onuda Belirtin Son Problemide Çözelim.

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
go 2.04 Sürümde grup kodu verdim malzemelere satışları doğru olarak attı fakat alıştaki kdv nin tamamını 191 atıp tevkifatı 360 atması gerekirken satıcının beyan edeceği kdvyi 191 hes tevkif edilen kdv.yide 360 hem alacağına hemde borç hesabına yazıyor.oysaki malın kdvsini tamamını 191 hesaba tevkifat tutarınıda 360 hesabın alacağına yazmalı bu kısmını öndeğer olarak atmıyor program faturayı işleyip muhasebe kodları dediğimde gelen ekranda muhasebe kodlarını uygula dediğimde kodları doğru alıyor  sorun neden otomotik öndeğer almıyor onu çözemedim en son kalan bu.isterseniz size muhasebe kodlarını ve fişlerin ekran resmini mail atayım bir bakın hatalı olan alanları işaretledim.kolay gelsin

Sorunun çözümünde ne aşamadasınız ? Ekran görüntülerini gönderebilirmisiniz ?

Hizmet Tevkifatlarında KDV2 de XML dosyasında Tevkifat değerlerini getirmeme problemi var , aşmaya çalışıyorum...Tiger 2.04

Çevrimdışı sabrikaya

• Logo Kullanıcısı
  • **
Üstad sorunu çözdümn problem yok isterseniz kodları gönderebilirim ihityacı olanalara

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Onbeş dakika içerisinde gönderilen kodların gideremediği kederim olmamıştır...:) Bekliyorum...

Çevrimdışı sabrikaya

• Logo Kullanıcısı
  • **
GÖNDERDİM BİZ BU ŞEKİLDE TANIMLADIK VE SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
GÖNDERDİM BİZ BU ŞEKİLDE TANIMLADIK VE SORUNSUZ ÇALIŞIYOR

hala gelmedi...

ersoy.aydin@hotmail.com

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Sabri bey çok teşekkür ederim,  de , BMP formatındaki 4 er MB lık resimleri MSPAINT uygulaması ile JPG çevirebilirsiniz , 4000 KB lık bmp yi JPG e çevirince yaklaşık 100 KB a iner boyutu , böylece bir mailde tüm resimleri gönderebilirdiniz...Hem internetinizin kapasitesi de aşağıya çekilmez di...Konuyu inceleyip , tekrar dönüş yaparım gerekirse , teşekkürler...

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Bu arada maililerinizi görünce şaşkınlıktan problemi çözdüğümü yazmayı unutmuşum, problemi söyle çözdüm ,
Alınan Hizmet faturalarında , satır türünü FASON seçip , bir hizmet kartı seçerek faturayı , işleyip , muhasebeleştirmek istediğimde kodlar eksik geliyordu , fason muhasebe kodları gelmiyordu...Bende hizmet kartları yerine Malzeme Kartı , Alınan hizmet faturası yerine Alım faturası düzenledim , stok kartlarının alım muhasebe koduna 770 li gider hesabını , KDV Satınalma bağlantı koduna normal % 18 lik 191 KDV hesabını , Tevkifat satınalma muhasebe bağlantı koduna 191.40 Fason indirilecek KDV hesabını , Tevkifat ödeme muhaseb bağlantı koduna 360.40 Fason Ödeme tevkifat hesabını , Cari hesapdan da zaten 320 yi alıyor...bu şekil de yapınca hem otomatik olarak muhasebe kodları geliyor herhangi bir güncelleme yapmam gerekmiyor hemde , KDV2 XML dosyası kusursuz olarak oluşturuluyor....ilginize teşekkürler....
« Son Düzenleme: 13.06.2012, 17:14 Gönderen: LsuErsoy »