Malzeme stok bilgisi hatası

Gönderen Konu: Malzeme stok bilgisi hatası  (Okunma sayısı 1882 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
Malzeme stok bilgisi hatası
« : 10.11.2020, 23:19 »
Bir malzemenin ana kayıtlar malzemeler tabındaki stok adet bilgisi -24 gösteriyor. Fakat Ekstre aldığımda 16 gösteriyor. Malzeme hareketleri ile ekstre birebir uyumlu. Yani doğru olan ekstre bakiyesi. Sql den pratik bir şekilde sonun nasıl düzeltebilirim? Yani ana kayıtlarda da 16 gösterse sorun çözülecek. Bakım yaptım düzelmedi.

Çevrimdışı hyponectia

• Logo Kullanıcısı
  • **
  • hyponectia.com
Ynt: Malzeme stok bilgisi hatası
« Yanıtla #1 : 11.11.2020, 20:03 »
Merhaba,

Muhtemelen rezerve edilmiş satış siparişlerinde. En azından bizde negatif gösterdiği zaman ilk baktığımız yer orası ve şu ana kadar da hep aynı yer oldu.

ORFLINE üzerinde DORESERVE ve RESERVEAMOUNT sütunlarını 0 yapmak yeterli olur ama siparişlerde rezerve alanını kullanıyorsanız sıkıntı tabi.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #2 : 11.11.2020, 22:09 »
Müşteride sipariş kullanılmıyor. Stok kartına sağ tık hareketler dediğimdeki toplam doğru hareketler düzgün. Bu malzeme ekstresiyle de uyumlu.
Sadece ana kayıtlarda hatalı. Ben çok karmaşık sql komutları kullanmadan bir kart üzerine yoğunlaşıp manuel müdahale ile sorunu çözmek istiyorum.
zaten - değer veren 5 adet stok kartı var.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
« Yanıtla #3 : 12.11.2020, 00:32 »
son bir kaç versiyondur logo çok saçmalayamaya başladı , çok farklı şeylerde çıkabiliyor.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #4 : 12.11.2020, 08:54 »
Birol bey selamlar; ben bu konuda logodan bazı bilgileri aldım ama çok karmaşık sql komutları ile yorum gerektiren durumlar var. müşteri sadece irsaliye ve fatura kullanıyor. örneğin sadece bir stok kartını baz alarak ekstre ve ana kayıtları nasıl eşleştiririm. yani ilgili kartı referans alarak manuel düzeltme yapayım.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #5 : 12.11.2020, 10:14 »
zaten çoğu tablo view ' e döndü , sorun muhtemelen STLINE bazı degerler NULL olabilir , UINFO alanlarını kontrol edin ,birde DB baglantısı kesintisinden fiş kopuklugu olabilir , Master var ama Details yok gibi.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #6 : 12.11.2020, 16:04 »
Bazı malzemelerin stok bilgisinin hatalı göründüğü datayı test ortamında deniyorum STLINE tablosunın UINFO1 ve UINFO2 kolonlarında 0 olan değerleri 1 olarak
değiştirmem önerilmişti.Onu yaptım ama herhangi bir düzelme olmadı. Ayrıca aşağıdaki sorguda dönen değerlerin(satırların) silinmesi önerildi. Toplu olarak nasıl silebilirim?
STLINE tablosunda fişe bağlı olmayan satırlar olabilir,varsa bu satırları silmenizi rica ediyorum.
 ----STLINE-STFICHE kontrolünü aşağıdaki query ileyapabilirsiniz.
SELECT * FROM LG_029_01_STLINE WHERE LINETYPE=0 AND STFICHEREF NOT IN(SELECT LOGICALREF FROM LG_001_01_STFICHE)
--SATIRI OLAN ANCAK HERHANGİ BİR STOK FİŞİNE BAĞLI OLMAYAN
SELECT * FROM LG_029_01_STLINE WHERE LINETYPE=0 ANDSTFICHEREF NOT IN(SELECT LOGICALREF FROM LG_029_01_STFICHE)
SELECT * FROM LG_029_01_STFICHE WHERE LOGICALREF NOTIN(SELECT STFICHEREF FROM LG_029_01_STLINE)
--FISI OLMAYAN STOK SATIRLARI
SELECT * FROM LG_021_02_STLINE
WHERE LINETYPE=0 AND STFICHEREF NOT IN(SELECT LOGICALREFFROM LG_021_02_STFICHE)
--STOK KARTI OLMAYAN HAREKETLER
SELECT STOCKREF FROM LG_001_01_STLINE
WHERE LINETYPE=0 AND STOCKREF NOT IN(SELECT LOGICALREF FROMLG_001_ITEMS)

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #7 : 12.11.2020, 16:59 »
Yedek aldıkdan sonra aşağıdaki şekilde deneyiniz.

DE LETE LG_029_01_STLINE WHERE LINETYPE=0 AND STFICHEREF NOT IN(SELECT LOGICALREF FROM LG_001_01_STFICHE)
--SATIRI OLAN ANCAK HERHANGİ BİR STOK FİŞİNE BAĞLI OLMAYAN
DE LETE LG_029_01_STLINE WHERE LINETYPE=0 ANDSTFICHEREF NOT IN(SELECT LOGICALREF FROM LG_029_01_STFICHE)
DE LETE LG_029_01_STFICHE WHERE LOGICALREF NOTIN(SELECT STFICHEREF FROM LG_029_01_STLINE)
--FISI OLMAYAN STOK SATIRLARI
DE LETE LG_021_02_STLINE
WHERE LINETYPE=0 AND STFICHEREF NOT IN(SELECT LOGICALREFFROM LG_021_02_STFICHE)
--STOK KARTI OLMAYAN HAREKETLER
DE LETE STOCKREF FROM LG_001_01_STLINE
WHERE LINETYPE=0 AND STOCKREF NOT IN(SELECT LOGICALREF FROMLG_001_ITEMS)

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #8 : 12.11.2020, 18:23 »
Test ortamında delete ile başlayan sorguları çalıştırdığımda malzemelerin tüm hareketleri silindi. Faturaların ve irsaliyelerin tutar bilgileri kalmakla beraber
içerikleri silindi. Demek ki bu sorgular bu sorunu çözmüyor. Şu bakım menüsü çok işlevsiz. Neredeyse hiç bir işe yaramıyor. Ben bakımı çalıştırayım. Program hareketlere bakarak değeri düzeltsin. Bunu yapmayacaksa ne yapacak anlaşılması zor.
« Son Düzenleme: 12.11.2020, 18:33 Gönderen: Hasan ARSLAN »

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #9 : 12.11.2020, 18:32 »
size verilen sorgular balantısı kopuk olan kayıtları listeler , bunlarda gereksiz oldundan silinmeleri normal , Bu arada 3. party bir uygulama var logo dışında ilgili firmada.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #10 : 12.11.2020, 18:52 »
Üçüncü parti bir uygulama bulunmamakta. Sadece 5 adet stok kartında eksi değer göstermekte. Ben bir stok kartından hareketle aradaki farkın nerden geldiğini nasıl bulabilirim. Malzeme hareketleri ve ekstre doğru sonucu veriyor. Sadece ana kayıtlarda gösterimi yanlış.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #11 : 13.11.2020, 10:04 »
datanın incelenmesi lazım .

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #12 : 13.11.2020, 10:39 »
Birol bey net bir soru soracağım.
300108006 stok kodlu malzemenin tüm hareketleri sonucunun doğru olduğunu görüyorum. Malzeme ekstresi de doğru. Sadece Ana kayıtlardaki gösterimi yanlış olduğunda siz hangi sorgularla sonuca ulaşırdınız. Bana yazabilir misiniz?
İlgili malzemede olan hareketler
devir fişi
Toptan satış irsaliyesi
Satınalma irsaliyesi
Sayım fazlası fişi

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #13 : 13.11.2020, 11:01 »
belkide hareketler dogru ,logonun listeleme sorgularında sorun vardır ki buda zaman zaman oluyor.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #14 : 13.11.2020, 13:01 »
Bunun çözümüne nasıl ulaşıyoruz. Tüm datada bu sorguları kullanmak riskli. Siz olsanız ne yaparsınız? Yani elinizde bir stok kartı var. Hareketleri doğru.
Ekstresi doğru fakat ana kayıtlarda yanlış çıkıyor. Ekstrede 16 ana kayıtlarda -24  yanlış olan -24. Siz hangi sorgularla kontrol edip hatayı düzeltirdiniz?