Üretimde ve planlama

Gönderen Konu: Üretimde ve planlama  (Okunma sayısı 757 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
Üretimde ve planlama
« : 27.02.2012, 14:44 »
Merhaba,

Üretim hakkında biraz bilgi verirsem daha açıklayıcı olacak sanırım.
pik dökümü yapan bir firma ve döküm sonrasında dökülen dökümler operasyonlardan geçerek mamüle döünüşüyor.

1. Her operasyonlar sonrasında yarı mamül kartı açmadan kullanma şansımız var mıdır. Operasyonlar sonrasında kullanılan yarı mamül (sanal yarı mamül diyebiliriz buna). kartı kullanmamız müşteriye kalabalıktan başka bir şey değil. çünkü bunların takibi yapılmıyor.

Yalnız dikkat etmemiz gereken husus;
bir tane operasyonda %20-%30 gibi hurdaya ayrılıyor, diğer operasyonların çoğunda ise %100 hurdaya dönüşme ihtimali bulunmakta.

Bunları yarı mamül kartı açmadan yapma şansımız var mıdır?

2. Operasyonlar ve iş istasyonları bire bir şeklinde oluşturduk. Bir tane iş istasyonundaki operasyon süresi 10 dk. yalnız faklı olan durum şu ki. bu operasyon 1 tane üründe olsa 100 tane üründe olsa aynı zamanda bitmektedir. (Bunun nasıl yapabiliriz)

3. yukarıdaki bahsettiğim operasyonda eğer iş istasyonu tam dolmamış ise diğer sıradaki üründen ekleniyor

Örnek verecek olursak
iş istasyonu kapasitesi a ürünü için 100 adet , b ürünü için 50 adet, c ürünü için 20 adet diyelim.
a ürünü 50 adet koyduğumuz zaman iş istasyonunun yarısı boşta kalıyor istasyonun tam çalışması için b  ürününden 25 tane konuluyor.
ama eğer sırada b ürünü yoksa c ürünü konuluyor c ürününden de 10 tane konuluyor.

Çevrimdışı E.ALKIN

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • WWW.logogorselegitim.NET
Ynt: Üretimde ve planlama
« Yanıtla #1 : 11.05.2012, 17:05 »
Merhaba

Benzer bir üretim sistemiyle de biz çalışıyoruz.

Malzeme kartı açmadan olurmu diye çok düşündük, birkaç LSU yada sorduk ama malasef olumlu cevap gelmedi.
Kart açmak zorunda kaldık