Performans için Silinmesi Gereken Tablolar.

Gönderen Konu: Performans için Silinmesi Gereken Tablolar.  (Okunma sayısı 617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ehliyet

• Logo Kullanıcısı
  • **
Merhaba;

SQL tarafında performans için silinmesi gereken tablolar hangisidir. Ve en doğru silme işlemi nasıl yapılır bilgi verebilecek olan var mı.?

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
Ynt: Performans için Silinmesi Gereken Tablolar.
« Yanıtla #1 : 23.12.2016, 18:00 »
bence bunun yerinde DB ' nizi arşivleyin yada sunucu performansınızı artırın .

Çevrimdışı Teknik21

• Logo Kullanıcısı
  • **
Performans için Silinmesi Gereken Tablolar.
« Yanıtla #2 : 23.12.2016, 18:18 »
Tablo silmek geri dönüşü olmayan hatalar verir..Bence farklı bir yol tercih edin.

Tavsiye olarak.

1.Sisteminizdeki geçmise yönelik 2014 Öncesi gibi ayrı  bir  database oluşturun.[Verilerinize Aynı Sunucu üzerinde oldugunuz sürece GO,Tiğer ile Görme sanşınız var database değiştirmeden.]
2.Sql jobs Haftalık Indexlemesini yapılması  [https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ff650692.aspx] -- Tavsiye [http://www.red-gate.com/products/dba/sql-index-manager/]
3.Ayrıca İşletim sistemi ve  SQL kullanım databaselerinin  I/O okuma değerlerinden  fazla etkilenmemesi için  C:SYSTEM   değilde farklı bir disk yapısına kurulması performans için olumlu etki edecektir.

Memory Degerlerini

Bu 4 işlemi  Haftalık yapılmasını tavsiye edebilirim..[Management Studio  Bilgisi olan biri için Söylediklerim]
« Son Düzenleme: 23.12.2016, 18:20 Gönderen: Teknik21 »

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #3 : 23.12.2016, 23:12 »
Merhaba,

Bu konu çok geniş bir konu, bu şekilde basit bir şekilde geçiştirilemez,
Ömer Bey'in tavsiyeleri kesinlikle doğrudur, yalnız shrinkleme işlemi her yerde yapılmayabilir eüer log tutuyorsanız bunu kesinlikle yapmayınız.
En çok yapılan hatalar, ram çok yer kaplıyor diye sql server restart yapılıyor bu durumda Sql tam performansına hiç bir zaman ulaşamıyor,
ayrıca işletim sistemi ile aynı diskte olmamalı hatta gerekiyorsa mdf ve loglar ayrı disklerde tutulmalı, gibi bir sürü detay bulunmaktadır.
yalnız data boyutunuz çok büyükse bunları düşünebilirsiniz.

Çevrimdışı ehliyet

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #4 : 26.12.2016, 13:22 »
Arkadaşlar Çok Teşekkür ederim.

Sistemden biraz bahsedeyim.

1- Vmware Sanallaştırma kullanıyoruz. SQL Server için 16 CPU 32GB Ram Ve 200 İşletim Sistemi İçin Data İçinda 500 Disk Yapısı var.
2- Disklar 15k okuma ve 15k yazma hızlarına sahip Sas Diskler Raid1+Raid0 üzerinde Koşuyor.
3-IBM StoreVize 3700 Storage Kullanıyoruz. Storage ile Sanal Makinaların arasında 10gbit Fiber Ethernet bağlantısı var.
4-İşletim sistemi olarak SQL Tarafında 2008 R2 Terminal Tarafında 2012 R2 kullanıyoruz. ( Terminal  16 CPU 32GB RAM)
5-Kullanıcılar Cisco SW ler ile 1Gbit CAT7 Kablo ile bağlı.
6- Ayarlar konusunda shirink dışında hepsini kullanıyoruz.
7-Kullanıcı Bilgisayarlarının hepsi i5 8GB Ramli yeni makinalar.
8-Database büyüklüğümüz ise yaklaşık olarak 60GB civarında.
9- 50 kullanıcı civarında da kullanıcı var.

Soruma gelince yanlış sordum aslında.

LG_001_LOGREP
LG_010_01_HISTORY
LG_000_SYSLOG

Yukarıdaki dosları normal komut ile silmek dışında başka bir işleme gerek var mı demek istedim zira onların kayıt sayıları baya yükseldi.
LG_036_LOGREP            3330574
LG_036_01_HISTORY    1667350
LG_000_SYSLOG            1128203

Kayıt sayıları yukarıda yada bana mı yüksek geliyor. 1 milyonun üzerinde performans sorunu yaşanabilir diye okudum ama ne kadar doğru bilemiyorum.

Kullanıcılar zaman zaman takılmalar yaşıyor.

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #5 : 27.12.2016, 01:46 »
Merhaba,

Detaylı bir anlatım olmuş, merak etmeyin data boyutunuz ve tabloların boyutu çok büyük değil (sql için çok büyük değil)
Sql databaseleri TB boyutlarına kadar çıkabilmektedir, önemli olan alt yapınızın bunu destekliyor olması,
Burada yapmanız gereken rami yükseltebilir veya en sağlamı 2. bir sql server kurarak sql yükünü dengeleme yapabilirsiniz.
bu durumda sisteminiz rahatlayacaktır.

Çevrimdışı ehliyet

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #6 : 27.12.2016, 08:07 »
Bu arada SQL server Hala 2005 de bu da performans sorunu yapar diye düşünüyorum ama ne kadar doğru düşünüyorum bilmiyorum.
2.ci bir SQL server kurmak konusunu biraz açabilir misiniz.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #7 : 27.12.2016, 12:16 »
yeni sql server olabilir ama bu daha çok datacenterler için bariz fark eder,2005 den desteği MS ve LOGO çekdi zaten her halikarda upgrade ediniz , ek olarak , sunucu tarafında çift ethernet ile L/B yine .LDF ve .MDF dosyalarını ayrı disklerde tutarak performans elde edebilirsiniz,
mümkünse SSD disklere geçiniz .

Çevrimdışı ehliyet

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #8 : 27.12.2016, 13:07 »
Ethernet tarafında 4 ethernet L/B var zaten ayrıca bir adette Fiber Kart Var 10 Gbit

Fiber Storage tarafına bağlı 4 Ethernet Kullanıcı tarafına bağlı.

Mdf ve Ldf dosyaları aynı disk üzerinde onu bir deneyeyim.  Ama danışman firmanın ve logo destek'in söylediği bir şey var Seri /Lot kullanıyorsunuz bu yavaşlık normal diyorlar bunun payı nedir.  Bazen bir Fişin içinde 1500 - 2000 seri lot olabiliyor. 5 tonluk bir üretim kaydı 3kg lık koliler alinde gelebilir mesela.

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #9 : 27.12.2016, 17:05 »
sabah akşam 7 ayetel kursi o zaman :)

Çevrimdışı ehliyet

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #10 : 28.12.2016, 08:09 »
 :D :D :D Bak bundan iyi çözüm olmaz sanırım.

Biraz Sistemci alt yapısı olduğu için yeni bir storage üzerinde çalışıyorum. Bakalım eğer başarılı olur vede yönetime kabul ettirebilir isem burada paylaşırım. Malum maliyetli bir şey.