teminata verilen evraklar

Gönderen Konu: teminata verilen evraklar  (Okunma sayısı 1119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı bookseller81

• Yeni Kullanıcı
  • *
« : 22.05.2008, 17:15 »
slm,
benim takıldığım bir konu var. benim şimdi işbankasında x ticari hebabım var. biz bu bankadan kredi almak için teminata evrak çıkıyoruz. çek ve senet. bugüne kadar 320.000 ytl lik evrak çıktık. bu işlemide bordrolar-çek/senet bordroları-çek cıkış(banka teminat)veya senet çıkış(banka teminat) buradan yapıyorum. buraya kadar herşey normal sanırım.

1-kredi aldığımzda hangi menüden nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor.çünkü banka teminattan aldğımız parayı önce normal hesaba atıyor. biz normal hesaptan çekiyoruz.
2-evrak vadesi gelip tahsil olduğunda : bordrolar-müşt.çeki işlem bordrosu yada müşteri senedi işlem bordrosu-bankada tahsil  menüsünden yapıyorum. bu doğrumu.

bu konuda ayrıntılı bir yardıma ihtiyacım var.

konu hakkında bilgisi olanları yardıma bekliyorum.

Çevrimdışı beta3

• LOGO Bayi
  • Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #1 : 22.05.2008, 17:22 »
dogru işlem ama asıl teminatın amacı kredi hesabını kullanmaktır ve ayrıca çek ve senetlerde teminatı etkilesinmi var
daha önceden hatır çeki diye tabir ettigimiz çekler şimdi bankalarda resmi olarak teminat olarak geçiyor
onu banka kullanmıyor biz ihale yada hak ediş gibi işlemler yapıyorsak bankadan kredi aldıgımıda teminata evrak istiyor buda verdigimiz çek işlemlerimiz tamamlandıktan sonra bankaya borcumuz kalmadıktan sonra teminattaki çeki geri bankadan alıyoruz onu işleme yada takasa koymuyorlar
işin resmi tarafı bu
kolay gelsin ama sizin işleyiş tarzınız işinizle iligili sorun nüksetmiyorsa dogru adım izliyorsunuz
kolay gelsin

Çevrimdışı bookseller81

• Yeni Kullanıcı
  • *
Ynt: teminata verilen evraklar
« Yanıtla #2 : 22.05.2008, 17:32 »
tsk ederim.
konuyu eksik açmış olabilirim. bankaya verdiğimiz evrakları bch diye bir hesaba veriyoruz bu hesapbı ben kredi hesabı olarak actım. teminata evrak çıkarken bu hesaba çıkayorum. ama kredi alırken banka bch hesabından normal hesaba atıyor parayı ben oradan çekiyorum.
işlem yaparkende bch hesabından ticari hesaba virman diyorum. sonra kasadan işlem yapıp hesaptan çekilen diyorum.
benim asıl takıldığım nokta burası yani teminattan aldığımız parayı ne şekilde kayıt ediyoruz.
benim yaptığım gibi virman ile olacak yoksa gönderilen havale/eft yada gelen havale/eft mantığımı?
ben virman yaptım kredi hesabından ticari hesaba. ama orada işlem detayı var. orada neyi sececeğim bilmiyorum.
ayrıcı bu parayı biz neden çekiyoruz. kasamızda nakitimiz bulunmuyor. evrakların vadesi de ileri tarihlerde. biz bu evrakları bankaya verip bankadan nakit çekiyoruz.