Çek/Senet Hareketleri

Gönderen Konu: Çek/Senet Hareketleri  (Okunma sayısı 1775 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mestal

• Yeni Kullanıcı
  • *
Çek/Senet Hareketleri
« : 19.09.2006, 14:17 »
Merhaba bir çek veya senetin durumunu nasıl protestolu ya da tahsil edilemiyor diye değiştirebilirm kolay gelsin.

Çevrimdışı admin

• Uzman Kullanıcı
  • Logo Uzmanı
Ynt: Çek/Senet Hareketleri
« Yanıtla #1 : 19.09.2006, 22:26 »
Merhaba,
çek senetlerin durumunu çek senet bordrolarından çek senet bordrosu ekleyerek değiştirebilirsin. örn. eğer çek müşteri çeki portföyde ise 9 numaraı işle bordrosu müşteri çeki ile ekle deyince bir sürü menü gelir oradan bordro ekleyerek değiştirebilirsin

Kolay gelsin

Çevrimdışı mestal

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #2 : 20.09.2006, 16:24 »
Tekrar selam ben bir türlü beceremedim bu işi  ::)

Örnek olarak ne yaptığımı yazayım. Bir bordro açıyorum. İçine iki tane müşteri çeki ekliyorum. Bunları Finans-Ana kayıtlar-Çek Senet kartları menüsünden istediğim çekin üzerinde sağ tuşa basıp Kasadan Tahsilat seçeneği ile tahsil edebiliyorum. Şimdi tahsil edemediğim çekin statüsünü nasıl değiştirebilirim? Çek üzerinde sağ tuşa basıp Devir seçeneğini seçtiğimde açılan pencerede Çek durumları seçilebiliyor ama benden pörtföy numarası istiyor ama ben yeni çek girişi yapmak istemiyorum. Seçtiğim çekin durumunu tahsil edilemiyor şeklinde değiştirmek istiyorum. Bir yardım please... Cevap için teşekkürler. Kolay gelsin.
« Son Düzenleme: 20.09.2006, 16:26 Gönderen: mestal »

Çevrimdışı admin

• Uzman Kullanıcı
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #3 : 22.09.2006, 09:54 »
Merhaba,

istediğiniz işlemi Finans / Hareketler / Çek senet bordroları işleminden eğer müşteri çeki ise alt taki İşlemler listesinden (combo box) 09 işlem bordrosu müşteri çeki diyorsunuz oradan sağ tuş ekle diyorsunuz ve size bir menü geliyor hangi işlemi yapmak isterseniz onu seçiyorsunuz daha sonra gelen ekranda sağ tuş çekler derseniz çek seçme şansınız da bulunmaktadır..

Çevrimdışı Tayfun

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #4 : 17.10.2006, 15:53 »
Merhabalar
Admin sizi doğru yönlendirmiş.Benim uyarım şu olacak
Çek Senet kartlarında dikkat ettiyseniz tek bir seçenek gelir oda DEVİR dir.
Burdan eklemeiş olduğunuz çek senet kartları bir önceki mali dönemden yeni mali döneme aktarılan işlemler içindir.Önemli bir detayda ilgili cari hesabı Borç yada Alacak olarak etkilemez.
Kesinlikle yapmak istediğiniz Çek senet Bordralarından yapmalısınız ;) ;)

Çevrimdışı mestal

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #5 : 27.11.2006, 14:46 »
Merhaba bu çek durumlarıyla uğraşmaya devam ediyorum :)
İlk önce bir bordro ya çekleri ekliyorum. Daha sonra dediğiniz gibi bordro listesinin altında 09 numaralı işlem bordrosu seçili haldeyken listenin herhangi bir yerinde sağ tuş ekle dediğimde statüler gözüküyor. Bende mesela Pörtföyden tahsil i seçiyorum. Açılan bordroda sağ tuş çekler dediğimde listede eklediğim pörtföyde olan çeklerimi görüyorum ama aktar dediğimde bordro listeme eklemiyor. Hiç birşey yapmıyor. Bi bu problem oldu.
Bide çeki tahsil edilemiyor yapmak istediğimde bu çekler listede gözükmüyor. Yardım için çok teşşekkürler.
« Son Düzenleme: 27.11.2006, 15:50 Gönderen: mestal »

Çevrimdışı mestal

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #6 : 27.11.2006, 19:09 »
Arkadaşlar yine boşluk tuşuyla seçiyomuşuz daha yeni farkettim. Bu çeklerin akışı hakkında bi döküman tarzı birşey varmı aceba. Şöyle yapınca şöyle olur, böyle yapınca böyle olur tarzında. Çok acil lazım. Yoksa en ufak hatayı buraya yazınca olmuyor, zamanınızı alıyorum.
Bu arada
Alıntı
Önemli bir detayda ilgili cari hesabı Borç yada Alacak olarak etkilemez.

Tayfun yazmış, ama Cariyi etkiliyor. Çek girişi yaptığımda bordrodaki carinin borcunu düşürüyor sanırım.

Bir de bir LOGO cu arkadaştan duymuştum Devir işleminde Çek-Senet arasında tahsil edilmemiş olanlar yeni firma ya da döneme aktarılıyormuş. Ama bordrolar yeni döneme gitmiyormuş. Doğrumudur aceba. Biz Müşteri bilgisini Bordrodan aldığımız için devir işleminde bu şekild eolursa olursa bu çek protestolu hale çekildiğinde hangi carinin borcu artıyor diye bir soru geliyor aklıma.

Böyle sorularım var. Eğer ilgili döküman varsa sorularımı sormadım varsayın. Acil olduğu için yazmak zorunda kaldım. Kolay gelsin.

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • Bilgi Paylaşıldıkca Değer Kazanır.
« Yanıtla #7 : 27.11.2006, 20:51 »
Selamlar
Sevgigili mestal Sorunun basiti zoru olmaz. Cevabı bilinmeyen bütün sorular zordur. Bilgi de hiç kimsenin tekelinde değildir. O öncedendi işin püf noktası diye cam ustaları cama üfleme zamanının inceliğini çıraklara söylemez. bilgilerini kendilerine vazgecilmez unsur olarak kalmak için saklarlarmış. Artık neyi bilmediğinizi biliyorsanız. Aslında çok şey biliyorsunuz demektir. Çünkü araştırarak bulma şansınız var. Ve bu bilgiye çeşitli araçlarla ulaşırsınız. Burada yaptığımız sadece bilgilerimizi paylaşarak bilgiye ulaşma sürecimizi kısaltmaya çalışmak. ;)
 Oyüzden soru sormaktan çekinmeyin bir konuyu sadece öğrenene kadar bilmiyorsunuzdur. Ve hiç bir soru saçma değildir. Sizin bilmediğiniz konuda eğer bizlerden biri biliyorsa yardımcı olurken bizim bilmediğimiz herhangi bir konudada siz biliyorsanız yardımcı olacaksınız. ;)
  Gelelim sorunuza çeklerin devri aynen açılış işlemi gibidir. Örneğin cari hesap, muhasebe,stok,banka açılışı gibi.. çek bakiyeleri zaten ilgili carilerin muhasebenin bankanın devreden bakiyelerinin içerisindedir. Dolayısı ile 2.kez hesaplara geçmezler ve bordro oluşturmazlar. Bordrolar direkt cari hesapları etkiler devir çekleri bordrosuz devredilirler. Fakat bildiğimiz gibi çekler durum değişikliklerine bordrolar aracılığı ile uğrarlar buda çek hareket ettiğinde cariyi etkiler anlamına gelir.
  Programın içerisinde yardım menüsü çok detaylıdır. İlgili işlemi yaparken F1 ile gerekli yardımı alabilirsiniz.

Kolay Gelsin

Sevgilerimle