eski fisi bulma

Gönderen Konu: eski fisi bulma  (Okunma sayısı 1909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Jale

• Yeni Kullanıcı
  • *
eski fisi bulma
« : 30.10.2007, 14:44 »
Merhaba arkadaslar
Yazilmis her hangi bir fis vardir. sonradan bu fiste her hangi bir degisiklik yapilmistir.yani ornegin once fiste vida yazilmis, ama sonra degistirilerek torna vida yapilmis. eski fisin kagitlari da yirtilmis. ben onceki fiste ne yazildigini nasil bulabilirim?
bu gun burda boyle bir sorun yasandi.

yardiminiz icin tesekkurler

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
eski fisi bulma
« Yanıtla #1 : 30.10.2007, 14:52 »
dakika da bir sisteminiz otomatik BACKUP alamıyorsa ki böyle bir imkan sanırım PENTAGONDA bile yoktur :) istediğiniz şey pek mümkün değil...hatta hiç mümkün değil...bende bu soruna nasıl çözüm bulabilirim diye yıllardır düşünüyorum..çözüm dakida bir yedek almak...veya YAPAY ZEKA dediğimiz bir teknikle yeni bir avcı yazılım yazdırmanız gerekir...ama o yazılımın her değişikliği hafızada tutması DEVASA bir veritabanı boyutu demektir...anlayacağınız astarı yüzünden pahalı olan bir sistem..en iyisi %100 Güvenilir personeller ile çalışmaktır...kolay gelsin , iyi çalışmalar...

MAX

• Ziyaretçi
Ynt: eski fisi bulma
« Yanıtla #2 : 30.10.2007, 15:38 »
Bulamassınız  ;)

Çevrimdışı Jale

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #3 : 31.10.2007, 09:02 »
Bulamassınız  ;)

SAYIN MAX
SIZIN CEVABINIZIN NE OLDUGUNU DUN OGRENMIS OLDUM
O YUZDEN DE SIZE DEGIL DIGERLERINE SORDUM.

YINE DE KENDINIZE EZIYYET VERIP TE YAZDIGINIZ ICIN TESEKKURLER

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • Bilgi Paylaşıldıkca Değer Kazanır.
« Yanıtla #4 : 31.10.2007, 11:36 »
Selamlar
eğer sql2000 kullanılıyor ve recovery model full seçili ve transaction backup belirli aralıklarla sondeğişiklikleri almak üzere kurgulandıysa bu işlemlere ulaşılabilir. ;)
Eğer sql2005 kullanılıyor ve sizin için önemli tablolar için belirli aralıklarla snapshot kullanılıyorsa yine olanaklı olabilir ;)
Yada sql de yiene siz sizin belirlediğiniz tablolar için başka bir tabloya istediğiniz bilgileri yazmak üzere bir kurgu yaptıysanız vb....
Ama anlaşılan siz zaten sqlde böyle kurgulara sahip değilsiniz.
Kolay Gelsin

Çevrimdışı Tiger_Man

• Logo Uzman Kullanıcı
« Yanıtla #5 : 31.10.2007, 11:37 »
Büyüksün  :D

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
eski fisi bulma
« Yanıtla #6 : 31.10.2007, 12:23 »
Sayın Jale ;  yaşadığınız sorunu günümüzde bir çok ticari firma yaşamaktadır.

Size manuel bir çözüm önermekden başka bir çaremiz yok gibi...bir kere Şipariş + irsaliye + Fatura üçgeninde sipariş olmazsa fatura kesilemez kuralı + ve satış koşullarının sipariş fişi kayıt edilmeden önce belirlenmiş olması kuralı koyulmalı + siparişlerde değişiklik yetkisi verilirken irsaliye ve faturalarda değişiklik yetkisi sorumluluğu taşıyan güvenilir personele verilmeli..sipariş irsaliye ve Faturalar belirli aralıklar ile geriye yönelik olarak (tutarlılık-benzerlik) kontrol edilmeli....ve uygulaması zor olmasına rağmen gün begün dönem kapatma yapılabilir...satışlardan iadeler mesai bitiminde yetkili başka bir personel tarafından gözetim altında girilir , son olarak COST çalıştırılır...bu şekilde bir sistem kurmadıkça ...Erdoğan bey in bahsettiği gibi SQL tarafında özel bir takım teknikler uygulatılması , uyarlama yazılması en azından bir rapor yapılması gerekir ki......işiniz oldukça zor...bahsettiğim kural ve kontrolleri koyarak , HÜSNİNİYETSİZLİKLERİ bertaraf edebilirsiniz...kolay gelsin , iyi çalışmalar....