unıty database aktarımı

Gönderen Konu: unıty database aktarımı  (Okunma sayısı 2044 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ratmaca

• Yeni Kullanıcı
  • *
unıty database aktarımı
« : 19.06.2007, 12:34 »
merhabalar;
elimde sql 2000 veritabınında tutulan datam var. bu datayı sql 2005 (64 bit) e yükseltmek istiyorum. bu konuda nelere dikkat etmem gerekir yada nasıl bir yool izlemeliyim.

konu hakkında bilgilerinizi bekliyorum. özel olarakta rustuatmaca@sahramobilya.com
adresinden de iletişime geçebiliriz.

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
Ynt: unıty database aktarımı
« Yanıtla #1 : 20.06.2007, 01:46 »
Merhaba,

Bunu neden yapıyorsun, sadece şunu bilmeni isterimki bir çok hata ile karşılaşabilirsin, bunlardan bir kaçı
* sql 2005 kullanıcılar için password istiyor sende ki kullanıcıların passwordü yoksa bu kullanıcılar ile giriş yapamayacaksın. sql200 tarafında şifre vermen gerekiyor.
* sql 2005 yeni olduğu için hata gidermeler ile uğraşılıyor.
* bu en önemlisi 2005 e geçtikten sonra 2000 e dönmeyi düşünme dönüşü yok
* bu en sonuncusu ve en gerçekçi olanı şu an saat 2 ve saat 8:30 dan bu tarafa sql 2005 hatası ile uğraşıyorum hiç bir yerde hatayı yazmıyor en sonunda buldum bir datanın logu bozulmuş yalnız o log bütün sql2005 serverı etkiliyor sql ile haberleşmeyi kesiyor. database i yeni sildim düzeldi artık yarın logu düzelticez. (Sanırım bu en iyisiydi :) )

Çevrimdışı ratmaca

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #2 : 20.06.2007, 11:36 »
öncelikle;
1) microsoft 2000 sql lisansı satmıyor.
2)sınıf bağlantısı yaparken ciddi kasılmalar yaşıyoruz(her bağlantı için şu an 3 dk ya yakın bekliyoruz.). logonun çözüm önerisi sql sürümünü yükseltin oldu.
 benim merak ettiğim sürüm yükseltildikten sonra logo veritabanına has işlemler varmıdır(özellikle 64 bit için). varsa bunlar nelerdir.

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #3 : 21.06.2007, 01:14 »
Tekrar merhaba,

Doğru microsoft artık satmıyor ama 2005 lisansı alıp 2000 kullanma şansınız olabilir. bunu microsoft ile görüşebilirsiniz bunda bir sıkıntı yaşanmıyor.

farklara gelince mutlaka fark var 2005   2000 e göre daha hızlı buradan bir hız kazanabilirsiniz fakat bence bunu iyice bir tartın
bu arada database iniz kaç gb ki böyle yapıyor
teknik bilgi verirseniz daha sağlıklı yorum yapma şansım olacaktır.
kullanıcı sayınız, data boyutu, data büyüme hızı, server bilgileri, bağlantı şekilleriniz gibi bilgiler...

Çevrimdışı ratmaca

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #4 : 21.06.2007, 09:07 »
datamız 13.5 gb ye yakın. günlük 15-20 mb civarında büyümemiz var. aktif 6 firmada işlem yapılıyor. her firmada şu an tek dönem var.(2007).
2000 yüklü datanın server casperın 2.8 ghz tek işlemcili makinası. üzerinde 3 gb ram ve win.2003 std edi. yüklü. ayrıca makina üzerinde lınx uygulamasıda yüklü. kullanıcı olarak da 120 'e yakın web kullanıcısı(aktif 30-40 anlık) 50-60 local kullanıcı,10 el terminali kullanıcısı,2 adet k2b kullanıcısı ve 20 terminal kullanıcısı var. var. kasılma yaşadığımız firmada 2000 adet sınıf kartı,10000 e yakın mamul kartı var. mamulleri sınıflara bağlarken genel,birim,fiyat,muhasebe baskınlıklarını kullanıyoruz. her kod için alım ve satış fiyatları giriliyor. her iki ayda bir kampanya değişiyor(bazen daha kısa sürelerde). her kampanya da her urunun 4 alım 4 satış fiyatı oluşuyor.

yapı: sql server ve unıty server,2 adet web server ve terminalserverımız var..

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #5 : 21.06.2007, 15:30 »
Merhaba,

Yapı güzel gibi gözüküyor ama ilk başta böyle bir yapıya Casper server koymak büyük bir hata olmuş, Önclikli olarak Ram artışını yapınız  Bence bir terminalin bağlantısını 1 GB yapın ve deneyin bence test etmeden hiç bir şey yapmayın çünkü bu yapı ile daha fazla hızlanacağınızı hiç sanmıyorum.

Bir benzeri müşterimde yaklaşık data boyutu, kullanıcı sayısı yaklaşık olarak aynı müşterimiz en son servere yükselterek çözüm buldu. 4 işlemcili Xeon duo İntelin orjinal bir severınıı alarak çözüm sağlayabildik.

bence database in bir yedeğini al

aynı servera sql 2005 i de kur (2000 ve 2005 aynı server da çalışır) database i buraya atach edin ve kasan işelmlerde test edin. gözünüz görsün daha sonra geçin isterseniz.

Çevrimdışı ratmaca

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #6 : 22.06.2007, 08:23 »
terminal serverların bağlantısı zaten 1 Gb . daha doğrusu networkumun ana omurgası gigabit. casper serverlara gelince. bundan 3 yıl öncesinin tasarlanan sistemi için alınmıştı. gecen sene ve bu sene sistemde ciddi değişikliklere gittim. tabi unıtyi iki yıldır (bu sene itibariyile )daha işlevsel olarak kullanmaya başlayınca sistem sos vermeye başladı. bende serverları değiştirdim. ıbm almadım hp aldım. performans sorununu cözmek için sql ide yükselteyim diyorum.

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #7 : 22.06.2007, 23:03 »
Tekrar merhaba,

Bence dediğimi bir dene sql 2005 i kur (ikinic bir sql server ile ben şu an bunu iki firmam da ve kendi iş yerimde kullanıyorum) datanın bir kopyasını atach et ve orada teste tabi tut sonra bunu yap..

Kolay gelsin