Asgari Geçim İndirimi

Gönderen Konu: Asgari Geçim İndirimi  (Okunma sayısı 1579 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cinemaker

• Logo Kullanıcısı
  • **
Asgari Geçim İndirimi
« : 16.10.2007, 12:00 »
Logo Bordro, İK, veTiger Bordroda asgari geçim indirimine ait düzenleme yapıldı mı, yapılmadıysa hangi versiyonda yapılacak. Bilgisi olan varsa sevinirim. Tşk.

Çevrimdışı sunaopatra

• Yeni Kullanıcı
  • *
Asgari Geçim İndirimi
« Yanıtla #1 : 16.10.2007, 12:36 »
Merhaba
şuanki x.06.04 versiyonlarında bu konuyla ilgili bir düzenleme mevcut değil. Kime, nasıl, ne şekilde uygulanacağıda kesin olmadığındandır sanrım bu boşluk. ancak 2008 in ilk ssk bildirgesinin verileceği şubat sonu öncesi logo bişiyler yapacaktır diye umuyorum.

Çevrimdışı ayça

• LOGO Bayi
  • Logo Kullanıcısı Pro
Ynt: Asgari Geçim İndirimi
« Yanıtla #2 : 11.12.2007, 14:12 »
Asgari Geçim İndirimi
Ekte kanun maddesi bulunan "Asgari Geçim İndirimi” uygulamasına  ait değişiklikler İK ürün grubunda Aralık ayında çıkartacağımız 3.06.07 sürümüne eklenecektir. 
 Asgari geçim indirimi yasal değişikliği ile beraber uygulamada kullanıcılarımızın yapması ve dikkat etmesi gereken noktalar şunlardır :

1.   İK verilerinde sicillerin eş ve çocuk bilgileri aile bireyleri bölümüne kaydedilmiş olmalıdır.
2.   3.06.07 sürümü ile beraber sicil kartı/aile bireyleri bölümüne “Asgari geçim indirimi” alanı eklenecektir. İndirimden yararlanacak eş/çocuk için bu alan işaretlenmelidir.
3.   3.06.07 sürümünden öncesindeki veriler yeni sürüme geçirildiğinde sicil/aile bireylerinde yer alan “Asgari geçim indirimi” alanı “Bakmakla yükümlü” seçeneği işaretlenmiş olan eş ve çocuk kayıtları için vergi güncelleme işlemi yapıldığında otomatik olarak işaretlenecektir.
4.   Otomatik olarak yapılan bu işaretleme sonucunda herhangi bir nedenle eşin ya da çocukların asgari geçim indiriminden yararlanmıyor olması durumunda, kullanıcı tarafından bu personelin aile bireyi için “Asgari geçim indirimi” işaretinin kaldırması gerekir.
5.   “Asgari geçim indirimi” uygulaması Ocak 2008’den itibaren geçerlidir. Ocak ayı puantajlarında personelin (net/brüt) net istihkakına bu tutarlar yansıtılacaktır. Ürün tarafında bu uygulama için;  Aralık dönemi kapatılıp, Ocak dönemi açıldıktan sonra ; hesap şablonundaki asgari geçim indirimi seçeneği işaretlenmiş olmalıdır.

İÇERİK: 01.01.2008 Tarihinden İtibaren Elde Edilecek Ücretlerin Vergilendirilmesinde Asgari Geçim İndirimi Uygulaması Geçerli Olacaktır.
4 Nisan 2007 tarih ve 26483 numaralı Resmi Gazete’de yayımlanan 5615 sayılı Gelir Vergisi ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 2. maddesi hükümleri gereğince; ücretlilerde vergi indirimini düzenleyen Gelir Vergisi Kanunu’nun Mükerrer 121. maddesi 01.01.2007 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırılmıştır.
Bir başka ifade ile kamuoyunda vergi iadesi olarak bilinen ücretlilerde vergi indirimi uygulamasına, 01.01.2007 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere son verilmiştir.
5615 sayılı Kanun’un 2. maddesi ile Gelir Vergisi Kanunu’nun 32. maddesi, Asgari Geçim İndirimi başlığı ile yeniden düzenlenmiştir. Söz konusu madde hükümleri gereğince 01.01.2008 tarihinden itibaren elde edilecek ücretlerin vergilendirilmesinde asgari geçim indirimi uygulamasına geçilecektir.
Asgarî geçim indirimi; çalışanların ücretleri üzerinden hesaplanan gelir vergisinden belirli bir tutarın indirilmesi esasına dayanmaktadır. Buna göre asgari geçim indirimi ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan ve sanayi kesiminde çalışan 16 yaşından büyük işçiler için uygulanan asgarî ücretin yıllık brüt tutarının;
•   Mükellefin kendisi için % 50’si,
•   Çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için % 10’u,
•   Çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için % 7,5 diğer çocuklar için % 5’i,
dikkate alınarak tespit edilecektir.
Gelirin kısmî döneme ait olması halinde, ay kesirleri tam ay sayılmak suretiyle bu süreye isabet eden indirim tutarları esas alınacaktır.
Yukarıdaki açıklamalara göre belirlenecek tutarın, Gelir Vergisi Kanunu’nun 103. maddesinde belirlenen gelir vergisi tarifesinin birinci gelir dilimine uygulanan vergi oranı ile çarpılmasıyla bulunan tutar, çalışanın ücreti nedeniyle hesaplanacak gelir vergisinden mahsup edilecektir.
Asgari geçim indirimine ilişkin uygulama dönemleri ve diğer hususlar Maliye Bakanlığı’nca belirlenecektir.

Çevrimdışı beta3

• LOGO Bayi
  • Logo Kullanıcısı Pro
Asgari Geçim İndirimi
« Yanıtla #3 : 11.12.2007, 15:10 »
Logon un bana yolladıgı maili sizlerle paylaşmak istedim
Değerli İş Ortaklarımız,

17 Aralık haftası aşağıda kanun maddesini bulabileceğiniz ”Asgari Geçim İndirimi” uygulamasına ait değişiklikler İK ürün grubunda yapılarak üretime yüklenmesi planlanmaktadır.

İK  Ürün Grubu Versiyon  Değişim stratejimiz şu şekildedir:
•         GO Bordro
•         GO Malimüşavir
•         Tiger2 Bordro
kullanıcılarımız ”Asgari Geçim İndirmi” yasal değişikliğine ücretsiz versiyon değişimi   yaparak kullanabileceklerdir.

Aşağıdaki ürün kullanıcılarımız için ise ilgili yasal değişikliği içeren versiyon değişimi için tavsiye edilen son kullanıcı fiyatları şöyledir:

•         LKS2 Bordro 1.06.07'e Geçiş: 300 YTL +KDV
•         Tiger Bordro  1.06.07'e Geçiş: 400 YTL +KDV

LKS2 Bordro ve Tiger Bordro kullanıcılarımız için versiyon değişimi yerine bir üst ürün grubuna upgrade'i öneririz.

•         IK 3.06.07'e Geçiş
      1000 çalışan ve altı için: 1.000 YTL+KDV
         1000 çalışan üstü için: 1.750 YTL+KDV

NOT: Ucretli versiyon değişimlerinde ve upgrade’lerde yoğunluk yaşamamak için siparişleri 17 Aralık haftası teslim almak üzere şimdiden geçebilirsiniz.

Çevrimdışı kaizen

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #4 : 17.12.2007, 21:04 »
hey yavrum hey. Bunlarada fırsat doğdu. ufacık bir değişiklik için bile para istiyorlar.. >:(

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #5 : 18.12.2007, 10:55 »
hey yavrum hey. Bunlarada fırsat doğdu. ufacık bir değişiklik için bile para istiyorlar.. >:(

Yorumunuza şöyle bir varsayımsal cevap vermek acaba nasıl olur ...denemeden bilemeyiz değil mi ?

Logo firmasına gittiğinizi varsayalım....yazılım departmanının misafiri olduğunuzu varsayalım....size 2 yıl süre versinler....şu ufak değişikliği 3.000.000 satır arasında yapmanıza müsade etsinler (Kopya çekmek yok ama, internet yok,yeni baştan yazılım yazmak da yok,sade o kodlara ilave edeceksiniz...)....yapmak istermisiniz o ufak değişikliği :)  ;)bence siz o değişikliği yapamadan ASLANTEPE deki Yeni Ali Sami Yen stadının inşaatı bitmiş olur  ;)(Yazılımcı olmadığınızı varsayıyorum) , tabi öz eleştirimizi de yapalım..bana böyle bir fırsat verseler, Giresunspor Şampiyonlar Ligi Şampiyonu (2012 de Final de Real Madridi yeneceğiz ) olana kadar ben o koda o ilgili eklentiyi yapamam... :-[

ufak değişiklik de olsa her oyunun bir kuralı vardır ,  oyunlarda fırsatları değerlendirmeyenler , sonraki oyunlarda yer bulamazlar...değil mi ?
« Son Düzenleme: 18.12.2007, 10:59 Gönderen: LsuErsoy »

Çevrimdışı ozankilic

• LOGO Bayi
  • Logo Uzman Kullanıcı
  • Arda Bilişim San.Tic.Paz.Hiz.
Asgari Geçim İndirimi
« Yanıtla #6 : 19.12.2007, 13:58 »
Bende şöle bir cevap vermek istiyorum LsuErsoy katılıyorum ancak benim örneğim başka..

Adamın biri bir dükkana gidiyor elinde bozuk bir cihaz usta diyorki bunun yapılım ücreti 50 ytl adamda ya usta ne yaptın bir vida sıkacaksın 50 ytl para istiyorsun usta da bir vida sıkmanın karşılığı 1 ytl 49 ytl ise hangi vidanın sıkalacağını bilmek de geçiyor sizinki de o hesap bence normal bir ücret bu zaten bunlar olmaz sa bayiler ne yapsın hem diğer rakip programlara bakarsanız bu ücret daha pahalı olduğunu göreceksiniz.

Çevrimdışı justbekfly

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #7 : 04.01.2008, 13:57 »
mm2 bordro için versiyon değişikliği varmı varsa ücreti ne kadar ?

saygılar.

Çevrimdışı sunsolaris

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #8 : 04.01.2008, 15:46 »
Merhaba ben bordro kullanıyorum, Bordro Klasik değil. Buradaki tabire göre kullandığım ürün LKS2 Bordro mu oluyor ? Öyle ise LKS2 Bordro 1.06.07'e geçiş yapmak durumundayım..doğru mudur ?