Kasadan Çek Tahsilinde Provizyon Masrafı (Logo'da Hata?)

Gönderen Konu: Kasadan Çek Tahsilinde Provizyon Masrafı (Logo'da Hata?)  (Okunma sayısı 5101 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
Merhabalar,

Portföyümdeki bir çeki kasadan tahsil etmek istiyorum.

Çeki işaretleyip aktarıyorum. Sonrasında ise provizyon masrafını düşmek için F9 ile Masraf Girişi yapıyorum. Masrafı tutarını yazıyorum.

Bu fişi kaydedince 2 adet kasa işlem fişi oluşuyor. Biri çek tahsil, diğeri de gider pusulası olarak. Ancak dünkü işlemi yapmaya çalışırken çek tahsil tarihini 19 ocak olarak yazıyorum, ama provizyon masrafını aldığı gider pusulasının tarihini otomatik olarak bugünün (20 ocak) tarihini veriyor. Bunu değiştiremiyorum.

Ayrıca muhasebe kodlarında masrafla ilgili satıra muhasebe kodunu getiremiyorum.

1. Provizyon Masrafını doğru şekilde mi işliyorum?

2. Provizyon masrafı için oluşan gider pusulasının tarihini çek tahsil tarihiyle nasıl aynı güne yazabilirim?

3. Provizyon masrafı için Muhasebe Kodunun otomatik olarak gelmesini nasıl sağlarım?

Bu konuda yardımlarınızı rica ederim.
« Son Düzenleme: 21.01.2009, 14:18 Gönderen: membus »

Çevrimdışı zamzam

• Logo Kullanıcısı Pro
Ynt: Kasadan Çek Tahsilinde Provizyon Masrafı
« Yanıtla #1 : 21.01.2009, 10:05 »
 Sayın membus;
 Kasadan çek tahsili yapmak elden tahsil etmek olduğuna göre elden tahsil edilen çeklerde provizyon masrafı olmaz. Çeki banka üzerinden tahsil ediyorsanız. İlk önce çeklerinizi bankaya çıkış yapıp sonra bankada tahsil yaparsanız çeklerinizin provizyon masraflarını işleyebilirsiniz.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #2 : 21.01.2009, 10:27 »
Benim kastettiğim portföydeki çekin vadesinde çekin bankasına gidip (yalnız başka şubesinden; çekin kendi şubesi olunca masraf yok, ama başka şubeden tahsil edince masraf alınıyor) çeki tahsil ediyoruz.

Sonuçta çekin parası alınıp direkt şirket kasasına giriyor parası, ama masrafı düşülmüş olarak.

Bankaya çıkış dediğiniz çeki tahsil amaçlı takasa vermek bildiğim kadarıyla. Farklı şeyler değil mi bunlar?

apple

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : 21.01.2009, 11:43 »
bu konuda benimde sıkıntılarım var.
Logo ile bu konuyu görüşmüştüm 6-7 ay önce çeklerin provizyon masraflarının muhasebeleşmesinde sıkıntı varmış. Küçük bir düzeltme yapılacakmış.

kasadan çek tahsil dediğinizde ilgili çeki seçiyosunuz,
eğer masraf ödemişseniz sağ tıklayıp masraf girişi yapıyosunuz,
Ancak bu masraf girişi olması gerektiği gibi işlemiyo.

şöyle olması gerekir.

elimde 20.000 liralık çek var. bankaya ibraz ettim. çekin bedelini ödediler ancak 25 ytl provizyon veya herneyse masraf kestiler. yani kasama 19.975 ytl nakit girdi.

Ben logoda kasadan çek tahsilatı yaptığımda, ve ilgili çek için masraf girişi yaptığım halde,
kasaya giren para miktarını 20.000 ytl göstermektedir.
Halbuki kasaya giren para 19.975 ytl dir.
Arka planda oluşan muhasebe kodlarında problem yoktur.
Ama kasaya giren para miktarında problem vardır. Yani çek bedelinden masrafı düştükten sonraki rakamı kasaya giren nakit olarak görmesi gerekmektedir. Ama görmüyor.
bunu logoyla görüşmüştüm, notlarının arasında bu durumun bulunduğunu söylemişlerdi.

muhasebe kodları şöyle olacak.

-----------------------21.01.2009 -------------------------------
100 KASA HESABI                                               19.975
770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ                                  25                   
                                01 ALINAN ÇEKLER                                  20.000
                                    101.01 portföydeki çekler

------------------------               ---------------------------------

muhasebe modülü bu şekilde oluyor.
ama işlem olması gerektiği gibi gerçekleşmiyor.

biraz daha beklemek gerekiyor.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #4 : 21.01.2009, 13:03 »

Merhaba Apple,

Öncelikle detaylı bilgi için teşekkür ediyorum.

Demek ki Logo bu geçtiğimiz 6-7 ayda bu konuya hala bir çözüm getirebilmiş değil. O zaman idareten kendimiz ayar yapacağız bu çek tahsillerinde.

Size sorum şu: Sizde de mi masraf girişi yapınca ikinci bir fişi otomatik oluşturuyor bizdeki gibi? Girdiğim masrafı bir gider pusulası olarak giriyor. Ancak bu gider pusulasında muhasebe kodu gelmiyor.

Çevrimdışı zamzam

• Logo Kullanıcısı Pro
 Arkadaşlar ben şunu söylemek istiyorum. Logo'da bankaya çıkış işlemini yapmıyorsunuz gördüğüm kadarıyla.
 Logo'da bankaya çıkış işlemi yapsanız çekin tahsil işlemini kasadan değil işlem bordrosu müşteri çeklerinden yaparsınız. Bankada tahsil işlemini buradan yaptığınızda provizyon masraflarını girebilirsiniz.   Bir çeki kasadan tahsil yapmak demek elden tahsil etmek demek. Elden tahsil ederken tahsile giden personelemi masraf ediyorsunuz?
    Çeki tahsil etmeden önce çeki bankaya çıkış yaparsanız banka provizyon masrafıni girebilirsiniz...

Kolay gelsin.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
Merhaba zamzam,

Bilgiler için teşekkürler. Ancak anlaşamadığımız bir nokta var.

Müşteriden aldığım çeki, kendi bankama takasa verebilirim tahsil için. Bu durumda dediğiniz doğru, provizyon masrafı girilebiliyor.

Ancak ben müşterimi çeklerimin bazılarını bankama takasa vermeyip elde tutuyorum, vadesi gelince de çekin bankasının herhangi bir şubesinden tahsil ediyorum elden. Bu sırada çekin bankası benden yine bir masraf kesiyor. Bildiğim kadarıyla bu masrafın da adı provizyon. Belki de değildir. Ama sonuçta bir gerçek var, o da mesela 1000 TL'lik bi çekten mesela 970 TL banka veriyr, 30 TL masrafı kesip.

Bunu nasıl işlememiz gerekir bu durumda?

Not: Veya bir tane "çek tahsil" diye banka hesabı açıp, elden tahsil ettiğim bütün çekleri önce oraya çıkıp sonra mı bankada tahsil etmeliyim? Ardından da bankadan kasaya parayı çekmeliyim? Bu da 1 yerine 3 işlem demek (bankaya çıkış, bankada tahsil, bankadan çekilen). Ama başka çare yoksa elbette yapacağız..
« Son Düzenleme: 21.01.2009, 16:06 Gönderen: membus »

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
Merhaba, çeki kasadan tahsil etmek istiyorsan provizyon bölümünü boş bırak ve öyle kaydet, provizyon masrafı girme. Eğer masrafın varsa onu kasa işlemleri>Gider Pusulasından kaydedebilirsin, gider pusulasında masraf merkezi ve muhasebe kodlarını istediğin gibi seçersin, kolay gelsin

apple

• Ziyaretçi
böyle bir sıkıntı olduğundan bahsetmiştim,
fakat bu işlemi ben nasıl yapıyorum ondan bahsetmemiştim pardon.

Kasa modülünden ekle diyip çek senet işlemleri /  Çek tahsili /  ilgili çeki seçip aktarıyorsunuz.
çeki normal tahsil ediyosunuz. hiçbir masraf ve komisyon kesintisi olmadan,

Sonrada kasa modülü içinden alınan,
Ekle / Faturalar / alınan hizmet faturası ile masraf girişini yapıyorum, bu şekilde muhasebeleştiriyorum.

Kimide gider pusulası olarak giriyomuş.