Uzak Ağ ile Bağlanma

Gönderen Konu: Uzak Ağ ile Bağlanma  (Okunma sayısı 3873 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı idealsoft

• Yeni Kullanıcı
  • *
Uzak Ağ ile Bağlanma
« : 03.12.2007, 13:42 »
Selam. Benim problemim iki farklı şehirdeki PC leri internet üzerinden bağlayarak Logo GO yu çalıştırmak. X Şehrindeki PC Windows Vista ile çalışmakta ve Logo Go bu pc de kurulu +3 Kullanıcı ilave ettik. Y şehrindeki pc ile X şehrindeki Pc ye bağlanarak Logo Go yu çalıştırmak istiyoruz.

Bu konu için bana yardım ve öneride bulunursanız çok sevinirim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Uzak Ağ ile Bağlanma
« Yanıtla #1 : 03.12.2007, 13:50 »
Merhabalar ;

X şehrinde , SERVER işletim sistemi var mı ? Terminal Server Kurulu mu ?

Terminal Server kurulu değil ise , X şehrindeki 1+3 PC den oluşan sistem , Y şehrinden bağlantı yapılmak istendiğinde 1+2 ye düşecektir...dolayısı ile Y şehri , X şehrindeki bir PC yi bloke edecektir.

ayrıca X ve Y şehirlerinde TTNET den Statik IP alınması gerekecek...Dinamik IP her bağklantıda problem yaratacaktır.

Alt yapınızı hazırladıktan sonra , gerisi kolay...Y şehrindeki PC Logo yu kendi diskinden kullanmayacak...Uzak masa üstü ile X şehrindeki Server ın Y şehri için yaratılmış oturumu üzerinden kullanacak,kullanmalı...

Gerekli ayarlar ise WSETUP da ki Client task number alanına 0 dan farklı değerler verilerek yapılacak,verilmeli...

kolay gelsin , iyi çalışmalar...

« Son Düzenleme: 03.12.2007, 14:00 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Ynt: Uzak Ağ ile Bağlanma
« Yanıtla #2 : 03.12.2007, 13:59 »
Y Şehrinden , X şehrine UZAK MASA ÜSTÜ bağlantısı ile bağlandığınızda SERVER üzerinden Y Şehri için yaratılmış Kullanıcı adı ve PARALO ile sisteme girmelisiniz ve resimde görüldüğü şekilde WSETUP ı ayarlamalısınız..
« Son Düzenleme: 03.12.2007, 14:01 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı idealsoft

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #3 : 03.12.2007, 14:10 »
lsuersoy, verdiğiniz bilgiler için teşkkür ederim. Öncelikle X şehrinde , SERVER işletim sistemi var mı ? Terminal Server Kurulu mu ? İki soru içinde hayır. X ve Y şehrindeki PC ler Normal Pc Server yok.
TTNET ten X şehrindeki Modem için Statik IP aldık. Şimdi anladığım kadarıyla 1 eksik kullanıcı ile çalışmamız gerekecek. Yani X ve Y şehirleri dışından başka bir bağlantı söz konusu olamayacak değil mi ?

Birde Uzak masaüstü bağlantısı daha önce hiç kurmadım. Bunu biraz açabilirmisiniz rica etsem. Vista işletim sistemi yüklü X şehrindeki Pc de ?

Son bir sorum olacak uzak masaüstü ile bağlandığımızda X şehrindeki PC normal kendi işini, Bağlanan Y şehrindeki PC de kendi işini yapmış olacak değil mi ? Kusura bakmayın bilmediğim için soruyorum belkide çok basit sorulardır benim sorduklarım  :-[ cahillik zor, bende sizlerin sayesinde inş. aydınlanmış olacağım. Çok teşekkür ederim...

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Uzak Ağ ile Bağlanma
« Yanıtla #4 : 03.12.2007, 14:16 »
Vista yı çok iyi tanımıyorum.

XP Pro lar üzerinden kurulmuş bir WORKGROUP NETWORK de yüksek ihtimal ile bağlantı kurulan PC üzerinden eş zamanlı çalışma yaplması mümkün olmayacak...

Tabi sistemci arkadaşlara sormak lazım normal şartlarda XP proda aynı anda iki kullanıcı otumu açık olabiliyor ama sadece aynı anda bir kullanıcı sistemi kullanabiliyor..eğer Aynı anda iki kullanıcınında oturumda eş zamanlı kayıt yapabilmeleri söz konusu olabiliyor ise , başarıya ulaşılabilir , işin bu kısmında size net bir bilgi sunamayacağım...

Bir şekilde X şehrine bağlandığınızda, LOGO SYS den, Terminal ayarını da şu şekilde yapmanız gerekecek...
BURADA "MARS" server ın bilgisayar ADI dır..ÜÇ NOKTAYI tıkladığınıda "MARS" gelir...sonra siz klavyeden NOKTA,ÜÇ ".3" ifadesini  manuel ekleyeceksiniz...

kolay gelsin

« Son Düzenleme: 03.12.2007, 14:59 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı idealsoft

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #5 : 03.12.2007, 14:21 »
Aynı anda işlem yapamadılarmı işimiz kötü :( Amacımız bilgilerin tek bir bilgisayarda depolanması ve Y Şehrindeki şubenin işlemlerini kontrol edebilmekti amacımız.

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #6 : 03.12.2007, 14:26 »
Aynı anda işlem yapamadılarmı işimiz kötü :( Amacımız bilgilerin tek bir bilgisayarda depolanması ve Y Şehrindeki şubenin işlemlerini kontrol edebilmekti amacımız.

X şehrindeki Sisteme yeni PC eklemeniz yerinde bir karar olacaktır..ADSL bağlantı hızının da artırılması gerekir...
« Son Düzenleme: 03.12.2007, 14:30 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı idealsoft

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #7 : 03.12.2007, 14:29 »
Google den aramalarımda VPN ile de yapılabileceğinden bahsedenler var. VPN ile yapılınca acaba iki PC de aynı anda programı kullanabilirlermi ? sizin bi bilginiz varmı bu konu hakkında ??

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #8 : 03.12.2007, 14:36 »
Google den aramalarımda VPN ile de yapılabileceğinden bahsedenler var. VPN ile yapılınca acaba iki PC de aynı anda programı kullanabilirlermi ? sizin bi bilginiz varmı bu konu hakkında ??

VPN hakkında fazla bilgim yok..siz sorunca araştırdım  ;) sanırım VPN de en önemli özellik MODEM e yükleniyor...iyi bir MODEM olması ve BANT genişliğinin yüksek olması performans için gerekli imiş...

Not : Aşağıdaki bilgiler hardwermania sitesinden alıntıdır.

Dikkat edilmesi gerekenler ;

1 : Vpn tunal açabilmek ve sürekliliğini sağlamak amacı ile pptp dışındaki tüm sistemlerde sabit ip ihtiyacı vardır.
2 : Vpn yapmak 10/100 lük bir bağlantı ya sahip olmak demek değildir, bağlantınız tamamıyla telekomden alınmış olan bant genişliği kadardır, vpn sistemindeki şifrelemelerden dolayı bu hızın düşeceği hesaba katılıp Draytek gibi truput değerleri yüksek aygıtlar ile yapılmalıdır .
3: Vpn sisteminin lan to lan olabilmesi için kesinlikle ip blok ları farklı olmalıdır. Örnek olarak bir tarafın ki 192.168.0.0 ise diğer tarafın ki 192.168.1.0 olmalıdır. Diğer noktalar içinse ip blok unun üçüncü bacağı değişik olmalıdır.
« Son Düzenleme: 03.12.2007, 14:39 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #9 : 16.12.2007, 22:59 »
Merhaba,

Şu an hemen hemen bütün modemler VPN desteği vermektedir,

Kolay gesin.