LMS v2.85 disk arızası sonrası çalışmıyor

Gönderen Konu: LMS v2.85 disk arızası sonrası çalışmıyor  (Okunma sayısı 1932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı antilopMD

• Yeni Kullanıcı
  • *
Herkese Merhaba,

Firma olarak 1995 senesine ait LMS V 2.85 LOGO muhasebe programı kullanıcısıyız.
Düne kadar Y2K problemi dışında herhangi bir sorun yaşanmamıştı.
Ancak, dün gerçekleşen bir sabit disk arızası ardından, sabit diske düzenli bir şekilde erişim olmadığı için farklı denemelerden sonra LOGO klasörünü yeni bir diske kopyalamayı başardık (diskcopy vb. değil yalnızca klasörü). Ancak yeni sürücü üzerinde klasörde disk taramalarında herhangi bir sorun olmamsına karşın, programı çalıştırmak mümkün olmadı. Komut satırında "logo" yazılığında ekran aynı şekilde kalarak sadece işaretçi ekranın sol alt köşesine giderek, yanıp sönmeye başlıyor ve herhangi başka bir komut yürütmek mümkün olmuyor (esc, alt-c vb.) ve ancak PC'yi yeniden başlatmak gerekiyor. Buna benzer şekilde bir çok iç program da (fatura.exe vb.) çaıştırıldığında aynı sonuç alınıyor, sadece sistem.exe ya da servis.exe çalışıyor ancak onlarda da tüm kontrolleri yapmamıza karşın logo'yu çalışır hale getirmek mümükün olmadı. Elimizdeki kurulum disketleri ile yaniden yüklemek istediğimizde ise, "Run time error 200 at XXXX:XXXX"  şekilnde bir hata ile karşılaşıyoruz, benzer bir hata logo klasöründeki "sifre.exe" çalıştırıldığında da yaşanıyor. Bir başka denediğimiz şey ise,
MS-DOS versiyonu da yeni diskle birlikte değiştiği için "setver" dos komutu ile logo'yu uyumluluk listesine eklemek oldu ancak değişen bir şey yok.

Bir başka deneyimiz ise diskle birlikte, nispeten yeni bir PC'ye (Celeron 300Mhz) geçiş yaptığımız için aritmetik işlemci vb. mimari uyumsuzluk olması ihtimaline karşın, yeni diski eski PC donanımı ile denediğimizde de sonuç değişmedi.

LOGO Destek merkezinden LMS eski bir versiyon olduğundan kısıtlı bir destek verebildiğini, ancak "Run time error 200 at XXXX:XXXX" hatasıyle ilişkili olarak bir patch dosyası yollayacağını söyledi. Sanıyorum eski mimaride derlenmiş dosyaları yeni mimariye göre çalışmasını sağllayan bir tür yama. Bunu henüz deneyememiş olmakla birlikte, soruna çözüm olacağı konusunda şu anda şüphelerim var, nedeni daha önce de belirttiğim gibi, yeni sabit disk ile zaten çalıştığı kesin olan bmimariye sahip eski PC'de de
aynı sorunun devam ediyor olması.

Sorun tamamen, dosyaların yeni disk kopyalanmasıyla ortaya çıkmış gibi gözüküyor.

Konuyla ilgili patch'i gene de deneyeceğim ancak, sizden de değerli görüşlerinzi ve benzer durumla önceden karşılaştıysanız, çözüm önerilerinizi almak istedim.

Sorunla ilgili oldukça detay vermeye çalıştım.
Yeni konfigurasyonum MS-DOS 6.22, 32 MB RAM, Intel Celeron 300Mhz

e-mail adreslerim:
mutdag@gmail.com

Saygılarımla,

Mutlu

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
Ynt: LMS v2.85 disk arızası sonrası çalışmıyor
« Yanıtla #1 : 13.11.2007, 12:48 »
Merhabalar ; Yaşamış olduğunuz problemleri zamanında birçok kez yaşadım.Logonun göndereceği PATCH File dosyası işinizi görecektir diye düşünüyorum.

Fakat ; burada esas sorun olarak Patch file için gönderilecek EXE dosyasının 300 Mhz lik Celeron işlemcide çalışmayabileceği gerçeği olabilir...

bu durumda PATCH file komutunun başarı ile çalışması için CPU ve RAM i biraz doldurmanız+yormanız gerekecek...Yani aynı anda bir çok yazılım çalıştırarak PC nin bellek aralığını minimize etmeniz gerekecek...LMS 1 MB Ram da bile çalışabilir...iadeli 2 MB dır...Ama sizde 32 MB lık bir ram var..

sonuç olarak ATR.EXe nin de PATCH edilmesi gereken günlerde ; Win98 olan PII PC lerde Yoğun EXCEL dosyalarını YÜZLERCE kez açıp PC yi Win ortamından yorup , eşzamanlı siyah ekran da (MSDOS kipinden) EXE yi çalıştırmayı başarabiliyordum..

bahsettiğim şekilde denemeler yaparsanız...sanırım sorun çözülür...

« Son Düzenleme: 13.11.2007, 15:13 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı impluses

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #2 : 13.11.2007, 15:07 »
süpersin  :o
eski günler aklıma geldi gözlerim doldu :)

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #3 : 13.11.2007, 15:21 »
Ben ne Master setler gördüm  ANA disket yok içinde , ben ne SERVER lar gördüm Flopy'si yok üstünde :)
« Son Düzenleme: 13.11.2007, 15:23 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı antilopMD

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #4 : 13.11.2007, 15:52 »
Merhabalar ; Yaşamış olduğunuz problemleri zamanında birçok kez yaşadım.Logonun göndereceği PATCH File dosyası işinizi görecektir diye düşünüyorum.

Fakat ; burada esas sorun olarak Patch file için gönderilecek EXE dosyasının 300 Mhz lik Celeron işlemcide çalışmayabileceği gerçeği olabilir...

bu durumda PATCH file komutunun başarı ile çalışması için CPU ve RAM i biraz doldurmanız+yormanız gerekecek...Yani aynı anda bir çok yazılım çalıştırarak PC nin bellek aralığını minimize etmeniz gerekecek...LMS 1 MB Ram da bile çalışabilir...iadeli 2 MB dır...Ama sizde 32 MB lık bir ram var..

sonuç olarak ATR.EXe nin de PATCH edilmesi gereken günlerde ; Win98 olan PII PC lerde Yoğun EXCEL dosyalarını YÜZLERCE kez açıp PC yi Win ortamından yorup , eşzamanlı siyah ekran da (MSDOS kipinden) EXE yi çalıştırmayı başarabiliyordum..

Selamlar,
Öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Gönderilen dosyayı henüz deneyememiş olmama rağmen, sizin iletinizden bir ik soru daha aklıma geldi.
Birincisi, ATR.EXE isimli bir dosyanın gönderilen yamadan ayrı olarak bir OKUBENI dosyasında adı geçiyor,
şöyle ki;

Örnek Kullanım:
Hata programa girerken alınıyor ise,
PkZıp ile sıkıştırılmış dosyayı diskinizde boş bir kataloğa kopyalayın
Sıkıştırılmış dosyayı açın. Hata alınan exe dosyasını da yedeğini alarak bu kataloğa kopyalayınız.

PATCH ATR.EXE yazın
COPY ATR.SAR ATR.EXE yazın.

ATR.EXE'yi program kataloğuna geri kopyalayın.

*********** İŞLEM TAMAMLANDI *************

ancak ben bu dosya isminin sadece örnek olarak konulduğunu düşünmüştüm, değilse bu dosya nerededir? Logo'ya ait bir dosya mıdır?

Bu arada yama içinden çıkan dosyalar şu şekilde:
CRT.ASM        DELAYTST.EXE   MS.MPK
PATCH.BAT      SAR.EXE
               5 Dosya          108.641 bayt
               2 Dizin      977.092.608 bayt boş
Sizin mesajınızdan, cihaz üzerindeki bellek (2 x 8 MB)modüllerini çıkararak sonuca daha kolay ulaşacağım fikrini edindim, bu şekilde deneyeceğim.

Başta da belirttiğim gibi henüz geçek makine üzerinde bir deneme yapmamış olmama karşın, erişimim olan bir makinede çalışmayacağını tahmin ettiğim halde (P IV 1,6 GHz, 512 RAM) patch'i test etmek için deneme yaptım. Zaten LOGO da yeni mimari lie yamanın çalışmayacağını söylemişti sizin bahsetiğimiz şekilde.

denemeyi OKUBENI'yi yorumlayarak şu şekilde yaptım;

LOGO.EXE'yi yamanın olduğu klasöre kopyalayarak,
PATCH LOGO.EXE  komutunu çalıştırdım, ancak LOGO.SAR gibi dosyanın oluşmadığını gördüm.
Patch'in kullanımı konusunda yukarıdaki yöntem doğru mudur? ATR.EXE ile ilgisiin de kurarak, bilgilendirebilirseniz
çok sevinirim.

Tekrar Çok Teşekkkürler,

İyi Çalışmalar.
Mutlu.

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #5 : 13.11.2007, 16:09 »

Selamlar,
Öncelikle hızlı cevabınız için çok teşekkür ederim.

Gönderilen dosyayı henüz deneyememiş olmama rağmen, sizin iletinizden bir ik soru daha aklıma geldi.
Birincisi, ATR.EXE isimli bir dosyanın gönderilen yamadan ayrı olarak bir OKUBENI dosyasında adı geçiyor,
şöyle ki;

Örnek Kullanım:
Hata programa girerken alınıyor ise,
PkZıp ile sıkıştırılmış dosyayı diskinizde boş bir kataloğa kopyalayın
Sıkıştırılmış dosyayı açın. Hata alınan exe dosyasını da yedeğini alarak bu kataloğa kopyalayınız.

PATCH ATR.EXE yazın

ATR.EXE'yi program kataloğuna geri kopyalayın.

*********** İŞLEM TAMAMLANDI *************

ancak ben bu dosya isminin sadece örnek olarak konulduğunu düşünmüştüm, değilse bu dosya nerededir? Logo'ya ait bir dosya mıdır?

Bu arada yama içinden çıkan dosyalar şu şekilde:
CRT.ASM        DELAYTST.EXE   MS.MPK
PATCH.BAT      SAR.EXE
               5 Dosya          108.641 bayt
               2 Dizin      977.092.608 bayt boş
Sizin mesajınızdan, cihaz üzerindeki bellek (2 x 8 MB)modüllerini çıkararak sonuca daha kolay ulaşacağım fikrini edindim, bu şekilde deneyeceğim.

Başta da belirttiğim gibi henüz geçek makine üzerinde bir deneme yapmamış olmama karşın, erişimim olan bir makinede çalışmayacağını tahmin ettiğim halde (P IV 1,6 GHz, 512 RAM) patch'i test etmek için deneme yaptım. Zaten LOGO da yeni mimari lie yamanın çalışmayacağını söylemişti sizin bahsetiğimiz şekilde.

denemeyi OKUBENI'yi yorumlayarak şu şekilde yaptım;

LOGO.EXE'yi yamanın olduğu klasöre kopyalayarak,
PATCH LOGO.EXE  komutunu çalıştırdım, ancak LOGO.SAR gibi dosyanın oluşmadığını gördüm.
Patch'in kullanımı konusunda yukarıdaki yöntem doğru mudur? ATR.EXE ile ilgisiin de kurarak, bilgilendirebilirseniz
çok sevinirim.

Tekrar Çok Teşekkkürler,

İyi Çalışmalar.
Mutlu.

Merhabalar ; ATR.SAR ı biz oluşturacağız...ama nasıl yapıldığını tam olarak hatırlayamadım...denemeler yapmak lazım...

burada C:\PKZIP ATR.EXE denilince mi ATR.SAR oluşuyordu yok sa C:\SAR ATR.EXE deyincemi onu tam olarak hatırlayamadım...
ATR.SAR ı oluşturunca...COPY ATR.SAR ATR.EXE diyerek..ATR exe yi PAztclemiş olacağız...

Burada en önemli aşama ATR.SAR ın oluşturulabilmesi bunu yapabilmek için ise....DEDİĞİM gibi bir deneme yapmanız lazım...Bu arada 40 MB(1 GB dan küçük olması kafi gelir sanırım) dan büyük disklerde de ATR.SAR ın oluşmama gibi bir sorunu olabilir o yüzden...

40 MB lık bir sanal disk yaratarak sanal disk üzerinde işlemleri yapmaya çalışabilirsiniz...

SANAL DİSK yaratma komutunu da hatırlayamadım , C:\SUBSTRING C: yapınca oluyordu sanırım...SUBSTRING komutunun parametrelerini incelemeniz lazım...

kolay gelsin , iyi çalışmalar...
« Son Düzenleme: 13.11.2007, 16:13 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı antilopMD

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #6 : 13.11.2007, 17:42 »
Selamlar,

biraz araştırma sonucu sorunun PII öncesi bilgisyarlarda derlenmiş Pascal kodlarının yeni bilgisayarlarda "divide by zero" hatası ile
karşılaşması sonucu "Run Time Error 2000 " oluştuğunu öğrendim ve benzer yamaları indirdim. bunları deneyeceğim.

Ancak şöyle bir durum var, benim karşılaştığım hata iki türlü.
Asıl sorun yani LOGO'nun çalışmaması, RT200 hatası ile olmuyor, exe çalıştırıldıktan sonra daha önce de bahsettiğim gibi,
cursor sol alta kayarak yanıp makineyi kilitliyor. Ve bu LOGO klasöründe yer alan bir çok dosya için aynı şekilde oluşuyor.
RT200 hatasını ise sadece bazı .EXE'lerde alıyorum ki bunlardan biri ana disketten çalıştırılan KURULUM dosyası.
Bu iki bilgiyle gene sorunun giderme şansım var gibi; KURULUM'u patch'leyip LOGO'yu baştan yükleyerek çalışmasını umuyorum.

Ama dediğim gibi LOGO.EXE ve diğerlerinin başka bir sorunu var gibi,  keza LOGO'yu bahsettiğim 300 Celeron dışında,
yeni disk ve eski konfigurasyonla da denediğim de (ki eski konfigurasyon ve eski diskle zaten çalışıyordu) sorun aynen devam ediyor.

LOGO'yu yüklemekle kurtarabileceğimi umuyorum,
bunu da ilk kez yapacağım için, şifre vs. gibi sorunlarla karşılaşmamayı ümit ediyorum.Yükleme konusunda
önceden önerileriniz varsa ve iletirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar,
Mutlu.

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #7 : 13.11.2007, 17:55 »
Selamlar,

biraz araştırma sonucu sorunun PII öncesi bilgisyarlarda derlenmiş Pascal kodlarının yeni bilgisayarlarda "divide by zero" hatası ile
karşılaşması sonucu "Run Time Error 2000 " oluştuğunu öğrendim ve benzer yamaları indirdim. bunları deneyeceğim.

Ancak şöyle bir durum var, benim karşılaştığım hata iki türlü.
Asıl sorun yani LOGO'nun çalışmaması, RT200 hatası ile olmuyor, exe çalıştırıldıktan sonra daha önce de bahsettiğim gibi,
cursor sol alta kayarak yanıp makineyi kilitliyor. Ve bu LOGO klasöründe yer alan bir çok dosya için aynı şekilde oluşuyor.
RT200 hatasını ise sadece bazı .EXE'lerde alıyorum ki bunlardan biri ana disketten çalıştırılan KURULUM dosyası.
Bu iki bilgiyle gene sorunun giderme şansım var gibi; KURULUM'u patch'leyip LOGO'yu baştan yükleyerek çalışmasını umuyorum.

Ama dediğim gibi LOGO.EXE ve diğerlerinin başka bir sorunu var gibi,  keza LOGO'yu bahsettiğim 300 Celeron dışında,
yeni disk ve eski konfigurasyonla da denediğim de (ki eski konfigurasyon ve eski diskle zaten çalışıyordu) sorun aynen devam ediyor.

LOGO'yu yüklemekle kurtarabileceğimi umuyorum,
bunu da ilk kez yapacağım için, şifre vs. gibi sorunlarla karşılaşmamayı ümit ediyorum.Yükleme konusunda
önceden önerileriniz varsa ve iletirseniz sevinirim.

iyi çalışmalar,
Mutlu.

Tekrar Merhabalar ; Logoyu tekrar yükleyebilmeniz ile sorunlar büyük ölçüde hallolur gibi görünüyor.
Fakat hafızamı zorlayınca ; almış olduğunuz hata aklıma EKRAN KARTI hatasını getirdi..LKS DOS da Ekran kartı değiştirilince GÖRÜNÜM HATASI 1 veya 2 alınıyordu...

LMS de de Cursor un sürekli yanıp sönmesi ve PC nin kilitlenmiş olması , EKRAN Kartı değişikliğinden kaynaklanıyor olabilir...

Şifre alıp alamayacağınızı da bilemiyorum..Konuyu Logo bayilerinden birine yada direkt Logo ya sormanızda fayda var.

Şifre alabilmeniz için orjinal LMS disketlerinin Fotokopisini yada LMS faturasının fotokopisini Logo ya ulaştırmanız veya fakslamanız gerekecektir.Bildiğim kadarı ile Yazılımlardaki destek zaman aşımı kanunlarına göre Logo nun LMS ye destek vermeme hakkı bulunmaktadır.Dolayısı ile bayilerden bir şekilde bir çözüm öneri bilgisi edinmenizde fayda var.

Kolay gelsin , iyi çalışmalar...

« Son Düzenleme: 13.11.2007, 17:58 Gönderen: lsuersoy »

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • Bilgi Paylaşıldıkca Değer Kazanır.
« Yanıtla #8 : 13.11.2007, 18:01 »
Selamlar
lms 2.85 turbo pascal ile yazılıyordu. Dolayısı ile exelerde sıkıştırılmış dosyalardı açılırken teknoloji geliştikce problem çıkmaya başladı. ;)
patch ile exe nin bir kopyası oluşturuluyor. ve exelerin açılması yeni oluşturulan exe ye göre yapıldı. sar oluşturmak ta patch ilgili exe iiçin çalıştırılarak uzantısı sar olarak kaydediliyor ve exe ile değiştiriliyordu.

PATCH ATR.EXE yazın

alınteri için bir örnek bu siz bunu kullandığınız exelere uygulayacaksınız.

Gelelim şifre meselesine

iki komutuda deneyin

önce sifre.exe logo.exe yazın

olmazsa sifre.exe /d yazın

lms nin gizli dosyası olan aaaaa klasörünü görmediği için sifre alamazsınız. o yüzden bunları deneyin ;)

sıfıra bölme hatası içinde set=87 yazın

Hayret unutmamışım ya...  :D

Birde bırak artık şu lms yi olurmu ;)
Kolay Gelsin

Çevrimdışı LsuErsoy

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Kişisel ileti
« Yanıtla #9 : 13.11.2007, 18:21 »
Hocam , kısa ve öz açıklamanız için teşekkürler.Siz gelene kadar, antilopMD'nin umudunu kırmamakdı niyetim.Ben hafızama sizin kadar güvenemiyorum ama , "SET=87" demişsiniz ya...orada bir de "N" olması gerekmiyormuydu..birde SET komutunu AUTOEXEC.BAT a mı yazmalı yoksa LOGO.EXE yi çalıştırmadan önce ECHOO ile mi çalıştırmalı bir toplu işlem dosyası mı yazmalı ?

Kolay gelsin..

Çevrimdışı antilopMD

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #10 : 13.11.2007, 18:35 »
Selamlar
lms 2.85 turbo pascal ile yazılıyordu. Dolayısı ile exelerde sıkıştırılmış dosyalardı açılırken teknoloji geliştikce problem çıkmaya başladı. ;)
patch ile exe nin bir kopyası oluşturuluyor. ve exelerin açılması yeni oluşturulan exe ye göre yapıldı. sar oluşturmak ta patch ilgili exe iiçin çalıştırılarak uzantısı sar olarak kaydediliyor ve exe ile değiştiriliyordu.

PATCH ATR.EXE yazın

alınteri için bir örnek bu siz bunu kullandığınız exelere uygulayacaksınız.

Gelelim şifre meselesine

iki komutuda deneyin

önce sifre.exe logo.exe yazın

olmazsa sifre.exe /d yazın

lms nin gizli dosyası olan aaaaa klasörünü görmediği için sifre alamazsınız. o yüzden bunları deneyin ;)

sıfıra bölme hatası içinde set=87 yazın

Hayret unutmamışım ya...  :D

Birde bırak artık şu lms yi olurmu ;)
Kolay Gelsin

Erdoğan Merhaba,

bunları deneyeceğim,
ancak SET=87'yi nerde kullanacağım? yanlış hatırlamıyorsam çevre değişkenlerini ayarlamak için bir komuttu SET,
 SET TEMP=xxx vb.
burada değişken adı ne olacak?
sadece SET=87 çalıştırılabilir bir komut mudur?

LMS konusunda ben de destek verdiğim yakınıma aynı şeyi tavsiye ediyorum  ;)

Çok teşekkürler,
İyi Çalışmalar
Mutlu.

Çevrimdışı antilopMD

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #11 : 15.11.2007, 19:28 »
Selamlar,

Bahsettiğim sorun giderilmiş olup, izlenen adımlar aşağıdadır.
Cevaplayan ve öneride bulunan herkese çok teşekkür ederim.

İlk sorun logo'nun kopyasının yeni bir sabit diske alınmasından sonra (çalışan PC konfigurasyonunda başka
herhangi bir değişklik olmaksızın)  LOGO.EXE ve bazı diğer .EXE dosyaları çalıştırıldığında, program giriş ekranı dahi görülmeden,
işaretçinin ekranın sağ alt köşesine giderek yanıp sönmeye başlaması ve burdan ancak makineyi yeniden başlatarak çıkılabilmesi
durumu. Şimdi anlaşılıyor ki, bu tamamen LOGO'nun yazılım koruması nedeniyle oluşan bir durum. Bu durumu çözmenin yolu olarak,
SIFRE.EXE dosyasını çalıştırarak, karşınıza gelen ekrandan elde edeceğiniz ürün seri no'su ile LOGO SIFRE hattını aramak ve seri no'ya
karşılık düşen şifreyi aynı ekranda ayrılan yere girmek. ( Bu noktada kurulum disket setinin ilk disketine erişim istiyor.)

Bu aşamaya gelmeden önce benim karşılaştığım sorun ise, SIFRE.EXE dosyasının RT200 hatası ile
çalışmaması idi, bunun çözülmesi için de LOGO'dan tedarik edilebilecek RT200 patch dosyası ya da
internetten CRT +fix +pascal  +Rt200 gibi anahtar kelimelerle edinebileceğiniz alternatif yamalara gerek var.
Bu durum PII 200'den daha yavaş makinalarda derlenmiş pascal kodlarının yeni ve hızlı mimarilerde CPU clock speed
yüzünden sorun yaşaması durumu. Böyle bir durum söz konusu ise SIFRE.EXE'yi çalıştırabilmek için patch'lemeniz gerekebilir.

Patch'lendigi halde SIFRE.EXE dosyasında programın verdiği "tekrar şifre edinilemez vb." hatalar için, Erdoğan Bey'in
önerdiği SIFRE.EXE /D sanırım izlenmesi gereken yöntem.

Ayrıca RTE200 hatası diğer dosyalarınızda da oluyorsa, tek tek patclemek gerekli.

Özetlemek gerekirse
1. Varsa RTE hatasını gidermek
2. SIFRE.EXE'yi çalışır hale getirmek
3. SIFRE.EXE ile seri no ve şifre kullanarak LOGO kurulumunu lisans sorunu düzletmek
4. Gerekliyse RTE200 hatası devam edem dosyaları (LOGO.EXE vb.) patchlemek.

Halen LMS ya da benzer sürümler kullanan arkadaşlar varsa, bu adımların yardımcı olabileceğini umuyorum.

Herkese İyi Çalışmalar.
Mutlu.