kutu olarak satın alınan malzemenin adet olarak satılması

Gönderen Konu: kutu olarak satın alınan malzemenin adet olarak satılması  (Okunma sayısı 2119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zsen

• Yeni Kullanıcı
  • *
Merhaba,
Logo GO kullanıyorum. Tedarikçimden satın aldığım 1 kutu malzemenin (10 adet/kutu) girişini 1 kutu olarak yapıyorum ve stokta 1 olarak görünüyor. Ancak satarken 1 er adet veya 1 er kutu olarak satıyorum. Bunun çıkışını nasıl yapabiliriz.

Geliş faturası kutu olarak ve bunun girişinin yine bu şekilde kalmasını istiyorum ancak sistemden 1 kutuda 10 adet vardır bunun da 3 adet satıldı gibi bir tanımlama oluşturulabiliyor mu? 10 adet satıldığında 1 kutuyu stoktan eksiltmiş olacak böylece.

Bu şekilde ayarlanabilir mi?

Çevrimdışı Navigator- Hbv Software

• Logo Uzmanı
Dinamik birimleme ile birim çevirimi kullanmanız gerekiyor..

Birim Çevrimi : Dinamik birimleme ile birimler arasında sabit bağlantı olmayan mallarda doğru miktar çevriminin yapılması sağlanır. Böylece satış ve envanter raporları istenen birim üzerinden doğru rakamlarla alınır. Malzeme için geçerli olan birim setinde belirtilen birim çevrim oranı bazı malzeme satırları için geçerli olmayabilir. Bu durumda, fiş ve faturalarda malzeme hareketine ait satırda birim belirtildikten sonra sadece o işlem için geçerli olacak çevrim katsayısı Birim çevrimi seçeneği ile verilir. Birim Çevirimi F9-sağ fare düğmesi menüsünde yer alır. Malzeme için birden fazla birim tanımlanması ve satırdaki işlemin ana birim dışındaki birimler üzerinden yapılması durumunda çevrim katsayıları bölümünde satırdaki işlem için geçerli olacak katsayılar belirtilir.

Çevrimdışı ofenX

• Yeni Kullanıcı
  • *
Merhaba,
Öncelikle birim olarak ne girdiğinizi bilmiyorum. O yüzden olasılıklardan gideceğim. Ben olsaydım.

Ana birim olarak adet
2. birim olarak kutu
girerdim.
İlgili stokta alışlarda kutu
satışlarda adet seçerdim. (İlgili stok bölümünde bu var. Böylece alışlarda sürekli kutu birimi çıkar, satışlarda adet birimi çıkar.)
veya bunu manuel olarak fatura satırında da birim bölümünde değiştirebilirsiniz.
Şimdi tam yerini hatırlamıyorum ama birim bölümünde hangi birimin satışta hangi birimin alışta otomatik geleceğini belirleyebiliyorsunuz.

Sanırım dinamik birimlemeyi de
ana birim kutu
2. birim adet olduğu durumlarda seçebilirsiniz. Ayrıca dinamik birimlemeyi şunun için de kullanabilirsiniz.
Stoğunuzda 5 koli mal görünüyor (12 adetli). Ama bunun içindeki şişelerden biri kırık, 2 koli satacaksınız. (23 tane satacaksınız) bunu girdikten sonra stoğunuzda küsuratlı çıkacaktır. Ama dinamik birimlemede 23 tane olarak çıkarsanız. Stoğunuzda 3 koli görünecektir. Onu bu durumlarda kullanabilirsiniz.

İyi çalışmalar.

Çevrimdışı zsen

• Yeni Kullanıcı
  • *
Merhaba,
İlginize teşekkürler. Dökümanlarda stok dosyasında da bu bilgi yer alıyordu ancak nereden ne şekilde değiştireceğim konusunda adımlarla anlatabilir misiniz?

Ayrıca bunu mevcut işlem görmüş stok malzemesi üzerinde nasıl yapabilirim?

1 Kutu (10 adet/kutu) olarak girdiğim stoğun 3 adetini satacağım. Ama her zaman değil, 1 kutuyu 1 kutu olarak da çıkartabiliriz, 3-5 adet olarak da.

Benim istediğim 1 kutu olarak stok girişi yaptığımda sistem 1 kutuda 10 adet olduğunu bilmesidir...
« Son Düzenleme: 06.02.2012, 13:12 Gönderen: zsen »

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
Go Plus yada Go > Diger işlemler > Birim Setleri ,ilgili set üzerinde sag click degistir ile kendinize uygun setleri olusturabilirsiniz .

Çevrimdışı zsen

• Yeni Kullanıcı
  • *
10 ADET = 1 KUTU

şeklinde ilave düzenledim. sonrada 2 adetin çıkışını yaptım. ve stok miktarı 0,8 KUTU oldu.

Bu doğru bir uygulama mı oldu acaba?

« Son Düzenleme: 06.02.2012, 13:31 Gönderen: zsen »

Çevrimdışı zsen

• Yeni Kullanıcı
  • *
Bu durumda bazı işlem görmüş stok kartlarındaki birimleri değiştirmem gerekecek. Ancak işlem görmüş olan kartların birimlerini değiştirmeme izin verilmiyor. Bunu nereden ve nasıl yapabilirim acaba?

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
Bu yapılabilir ama ,uzman olmayan mudahalelerde yapınız bozulabilir,bunun icin destek almanızı oneririm .

Çevrimdışı zsen

• Yeni Kullanıcı
  • *
Nasıl yapılabilir? Sistemin yedeğini alarak denemek istiyorum. Bu konuda yönlendirme yapmanızı rica ederim.

merek1983

• Ziyaretçi
:D şimdi sana güzel bir tavsiye vereyim
1 Kutuda 10 adet ürün var doğrumu
10 adet 1 Kutu seklinde yaparsa daha iyi olur
muhtemelen
Gelen Ürün Koli Yada palet olarak geliyor yada kutu
1 Palet 72 koli    = 1 koli 10 adet ürün seklinde tabi bu stok kartlarını birbirlerine bağlaman lazım

çünkü her biri farklı bir stok :D
stok kartlarını bulamadıysan bu işe yaramaz :D 00,6 gibi rakamlar alırsın

seri lot uygulamaları buna en iyi örneklerdir bir incele derim

Çevrimdışı ofenX

• Yeni Kullanıcı
  • *
Merhaba,
:D şimdi sana güzel bir tavsiye vereyim
1 Kutuda 10 adet ürün var doğrumu
10 adet 1 Kutu seklinde yaparsa daha iyi olur
muhtemelen
Gelen Ürün Koli Yada palet olarak geliyor yada kutu
1 Palet 72 koli    = 1 koli 10 adet ürün seklinde tabi bu stok kartlarını birbirlerine bağlaman lazım

çünkü her biri farklı bir stok :D
stok kartlarını bulamadıysan bu işe yaramaz :D 00,6 gibi rakamlar alırsın
merek1983 bu mesajı atarken kafanız güzel miydi? Yoksa: "Herkes mesaj atıyor. Ben de bir mesaj atmış bulunayım" şeklinde mi düşündünüz?  :D
Her biri farklı bir stok, stok kartlarını bulamadıysan bu işe yaramaz derken ne kastettiğinizi bir türlü anlayamadım.

seri lot uygulamaları buna en iyi örneklerdir bir incele derim
  Bu tavsiyeniz de bence arkadaşın kafasını karıştırmaktan, boşa kürek sallamasından başka bir işe yaramayacaktır. 5 top kablo alan bir işyerinde, 1. top 560 metre, 2. top 580 metre, 3. top 560 metre, 4.top 590 metre, 5. top 575 metre olarak girilmesi gereken ve bu toplardan gerektiğinde 1. toptan 100 metre, 2. toptan 150 metre, 1. toptan 200 metre satıldığında satılan ve kalan miktarı takip etmek için kullanılır.
Başka bir örnek vermek gerekirse makarna üretimi yapan bir fabrikada Gelen 5 kamyon buğdaya farklı bir lot numarası vererek. Üretim anında veya ürün satışa verildikten sonra ürünün kalitesinde bir problem olursa o bozuk ürünün lot numarasından hangi kamyondaki buğdayda bozulma olduğunu, hangi üreticiden alındığını tespit etmek için kullanılabilir.

Şimdi arkadaşın sorununa gelince:
Stoklarının ve birimlerinin yapısını bilmediğim için hayali gideceğim.
Şu an kullandığı stokun ana biriminin KUTU olduğunu varsayarsak,
Yeni bir birim seti oluşturup, İçeriğine
ana birim KUTU
2. birim  ADET  ve adetin çevrim birimine  10 Adet = 1 Kutu şeklinde düzeltmesi lazım.
Normalde ben ana birim adet, 2. birim kutu aç derdim. Ama biraz sonra bir problem çıkacaktır. Onu sonra açıklayacağım.

Bu şekilde birim setimizi ekledikten sonra Yeni bir stok kartı açıp birim setini yukarıda tanımladığınız birim setini tanımlarsınız. Stok kartının içinde eğer bu stok kartı 1 kutu =10 adet değil de 15 adet se bunu da bu stok kartının içinde tanımlayabilirsiniz.

Stok kartınınızı da tanımladınız şimdi iş kaldı eski stokunuzun içini boşaltıp, yeni stok kartına aktarmak ve sonrasında eski stok kartınızın statüsünü kullanım dışı yapıp silmek.  Bunu daha önce bir öneri ile http://www.logodestek.gen.tr/index.php?topic=3064.0 linkinde yazmıştım.

Buraya kadar geldikten sonra: Stok/İşlemler/Malzeme Hareket Aktarımı bölümüne giderek stoklarınızı otomatik olarak aktarabilirsiniz.

Sorunu açıklayacağım dediğim sorun şuydu. Eğer yeni birimi adet, kutu şeklinde yapsaydık. Aktarımda ana birim kutu , yeni stokta adet e denk gelecekti. Böylece fiyatlar allak bullak olacaktı. O yüzden ilgili birimi denk getirmek zorundayız.

Bu şekil kaç tane stok kartınız var, kullandığınız birim setinin yapısının nasıl olduğunu bilmediğimiz için hayali bir senaryoya göre işlem yaptım. Umarım işinize yarar.

İyi çalışmalar.

Çevrimdışı zsen

• Yeni Kullanıcı
  • *
Çok teşekkürler. Gerçekten işe yaradı, dha başlangıçtaydık logo nun. Sadece birkaç stok kartımız var bu şekilde ve dediğiniz düzenlemeleri yapacağız. İlginize teşekkür ederim. İyi çalışmalar...