Mamülleri bölmek?

Gönderen Konu: Mamülleri bölmek?  (Okunma sayısı 566 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
Mamülleri bölmek?
« : 30.12.2008, 17:34 »
Merhabalar,

Bir mamülümü bölüp aynı mamülün daha küçük ambalajlı olarak tanımladığım malzeme kartına aktarmam gerekiyor.

Ör.   MALZEME KODU                                STOK MİKTARI
       152.01.001-5 Beyaz Boya (5 Kg)               200 Kg          => bu mamülden mesela 10 ambalaj (10x5kg=50kg) bölmek istiyorum 1'lik ambalajlara
       152.01.001-1 Beyaz Boya (1 Kg)                 15 Kg          => yukardaki mamülün 50 kg'ını bu mamüle girmem gerekiyor

Soru 1: 5 Kg'lık ambalajda olan boyayı bölüp 1 Kg'lık ambalajlara nasıl aktarabilirim? Çözüm önerileriniz nelerdir?

Soru 2: Şu seçenek mümkün mü? Aktarımı gerçekleştirdim diyelim, ama 1'lik ambalaj maliyetlerini nasıl yansıtabilirim?

Yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Çevrimdışı umitkocyigit

• LOGO Bayi
  • Logo Uzman Kullanıcı
Ynt: Mamülleri bölmek?
« Yanıtla #1 : 30.12.2008, 20:26 »
5 kg lik boyayı sarf fişi ile çıkarıp
1 kg lık boyayı 5 adet oolarak üretimden giriş fişi ile stok a alabiliriz. maliyeti için birim fiyatına tutarı ggirilebilir.
go ortamında aklıma gelen bu oldu. kolay gellsin.

Çevrimdışı membus

• Logo Kullanıcısı
  • **
Ynt: Mamülleri bölmek?
« Yanıtla #2 : 30.12.2008, 20:37 »

Merhaba Ümit Bey,

Yine yetiştiniz yardımıma, çok teşekkür ederim. En son özel kod tanımlı filtreleri için yardımcı olmuştunuz yine.
Tavsiyenizi okuyunca aklıma şöyle bir fikir geldi.

- 1 kg'lık mamül için alt malzemeleri geçici olarak yeniden tanımlasam ve alt malzemelere 5 kg'lık mamül ile birlikte ambalajı da girsem maliyet için uygun mudur?

- yani mamülün alt malzemesi için yine bir mamül ve ambalaj olarak 1 hammadde tanımlamış olacağım. Bu sayede de hem sarf fişi oluşacak hem de üretimden giriş fişi.

- bir diğer sorum, maliyet hesaplaması açısından, üretim fişi ile bu iki malzeme fişini oluşturmakla 2 malzeme fişini haricen oluşturmak arasında bir fark var mı?