Logodan Aldığım Bir Bilgi Paylaşmak İstedim...

Gönderen Konu: Logodan Aldığım Bir Bilgi Paylaşmak İstedim...  (Okunma sayısı 1276 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Cetin

• Logo Kullanıcısı
  • **
  • Siyah
Merhaba,

Mal Fazlası Raporu ile ilgili analiz dokümanını yarın size göndericem, ekte lazım olacak bilgileri gönderiyorum.

Belirli tarihler arasındaki satış miktarları gözönünde tutularak hesaplanan satış hızına ve planlanan sürede yapılacak satış miktarına göre fazla mal miktarının listelendiği rapor seçeneğidir. Satınalma program bölümünde Malzeme Raporları menüsünde yer alır. Raporda asgari Malzeme seviyeleri de dikkate alınır ve fazla mallar listelenir.

1.2 Stok Devir Hızı Göstergesi

Şirketin üretip stokta tuttugu malları ne hızla sattıgını gösterir. Bu oran ne kadar yüksekse o derece olumludur. Stok devir hızının yükselmesi stok maliyetlerini azaltırken aynı zamanda işletme sermayesi ihtiyacını da azaltır.

Örnek

31/12/2002 tarihinde toplam stok miktarı   :   500 adet
31/12/2003 tarihinde toplam stok miktarı   :   600 adet
2003 yılında satılan malların toplam stok miktarı   :   3000 adet
* Birinci adım stok devir hızını bulmaktır.
        Dönem içinde satılan toplam stok miktarı
Stok Devir Hızı   =   ________________________________________
        (Dönem başı stok miktarı + Dönem sonu stok miktarı) / 2
    =   3000 / [(500+ 600)] / 2
    =   5,45
* İkinci adım ortalama stokta kalma süresini ve dolayısıyla stokların aktife hangi ayda girdiklerini bulmaktır.
        Dönem gün sayısı
Ortalama Stokta Kalma süresi   =   ________________________________________
        Stok devir hızı

=   365 / 5,45
    =   67 gün

Stok devir hızını gün olarak hesaplama için 365’i yukarıdaki formülden çıkan çarpana bölmek gerekir.

Stok devir hızının hesaplanacağı dönem, parametrelerdeki başlangıç ve bitiş tarihleri arasındaki dönemdir. Başlangıç tarihi dönem başı, bitiş tarihi olarak da günün tarihi önceğer olarak gelir.

Çevrimdışı yusufk

• Yeni Kullanıcı
  • *
Ynt: Logodan Aldığım Bir Bilgi Paylaşmak İstedim...
« Yanıtla #1 : 18.10.2008, 11:11 »
mrb

Bu konu benim sık kullandığım bölümdür. Size tavsiyem dönemleri ilk önce 15 günlük periyotlarla alıp, ikinci aşamada bunların ortalamasını alırsanız daha gerçekçi olur.

Çünkü sene başında 500 adet var 11 ay elinizde kalmış ve 12 ayın sonunda satmışınız ve dönem sonu stok sıfır. Bu da devir hız rakamını yanıltır.

İyi çalışmalar