Çek veya Senet Kısmi Tahsil

Gönderen Konu: Çek veya Senet Kısmi Tahsil  (Okunma sayısı 5803 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
Çek veya Senet Kısmi Tahsil
« : 26.11.2008, 13:13 »
Özellikle Senetlerde sık sık başımıza gelen bir durum var, örneğin müşteriden 1500 ytl . lik senet girişi yaptık, bir süre sonra 1000 ytl. kısmi tahsil yapıyoruz, bunu senetlerden kısmi tahsil nasıl yaparız, yani kısmi tahsili yaptıktan sonra senet raporlarınını aldığım zaman ödenen kısım toplamdan düşülmüş olarak gelebilmeli,
yardımlarınızı bekliyorum

Çevrimdışı mehmeterciyes

• Logo Kullanıcısı Pro
Ynt: Çek veya Senet Kısmi Tahsil
« Yanıtla #1 : 27.11.2008, 09:00 »
bildiğim kadarıyla resmi olarak çek veya senet kısmi tahsil edilemeyeceğinden program desteği yok

Çevrimdışı xmen

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #2 : 27.11.2008, 12:46 »
logo resmiyete uyuyorda diger programlar uymuyormu hemen hemen hepsinde var.....

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • Bilgi Paylaşıldıkca Değer Kazanır.
« Yanıtla #3 : 27.11.2008, 13:49 »
Selamlar
Cari hesapta taksiti seçerseniz istediğiniz kadar kismi tahsil yaparsınız. ;)
Kolay Gelsin

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #4 : 27.11.2008, 15:16 »
Merhabalar Erdoğan bey, uzun bir aradan sonra tekrar görüştüğümüze ve cevabınıza çok sevindim, Nurkan arkadaşımızın cevabı aslında çok hoş olmuş ona da teşekkür ederim, gerçekten diğer tüm muhasebe programlarında kısmi yada parçalı ödeme, tahsil mevcut, çek için bile bu mevcut üstelik ek bir ayara gerek kalmadan menüden direk seçilebiliyor, ama biz logo kullanıcısıyız, bu noksanlığın giderilmesi veya eklenmesi de program için bir artıdır. Umarım bunlar not alınıp logo yazılım geliştiricilerine iletiliyordur. ARGE (Araştırma Geliştirme) böyle bulunur, zaman ayırıp yanıtladığınız için çok teşekkür ederim

Çevrimdışı mehmeterciyes

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #5 : 27.11.2008, 15:25 »
Merhaba siz sordunuz ki kısmi çek senet tahsili varmı bende yazdım ki logoda kısmi tahsil yapamazsınız ama yolu var elbette, örneğin taksit gibi. fakat normal şartlarda çek senet zaten görüldüğünde ödenmesi gerekli bir evraktır ve tamamı ödenir hiç bir banka kısmi ödeme yapmaz

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #6 : 27.11.2008, 15:25 »
Pardon, Erdoğan bey; söylediğiniz yeri bulamadı, caride taksitli seç derken, nerede seçeceğiz bunu selam ve saygılarımla iyi çalışmalar

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #7 : 27.11.2008, 15:37 »
Sayın Mehmet bey, değerli yanıtınız için çok teşekkür ederim. Tabii ki sizi anlıyorum ama gerçek hayatta ticaret, kanunlara aynen uymuyor, senet alıyorsun adam geliyor, parça parça ödüyor üstelik bu ödemeler düzenli değil cebinde ne kadar parası varsa o kdar ödüyor, ayrıca vadelerede uyulmuyor zaten,

Sonuç olarak portföyümdeki bir seneti nasıl parçalı tahsil edeceğimi tam anlamış değilim, taksitliyi nerede seçeceğim. Faturada mı? Seneti girerken mi? tahsili yaparken mi?
Saygılarımla iyi çaılşmalar

Çevrimdışı xmen

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #8 : 27.11.2008, 15:39 »
taksitli satış sadece taksitlendirme yapıyor , cari hesabı kapamıyor. Buda sıkıntılara sebep oluyor. Bence bu çözüm degil her müşteriye senet yapılmıyor.

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #9 : 27.11.2008, 18:02 »
Selamlar
1
  • Borç takip istediğiniz gibi tahsil yapıyor ;)

2
  • Cari hesap ödeme tipinden taksitli seçebilirsiniz.

Kolay Gelsin

Çevrimdışı xmen

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #10 : 27.11.2008, 18:25 »
yok arkadaşım kullanamıyoruz...... İşin içindeyiz.  olmuyorrr....

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #11 : 28.11.2008, 09:15 »
Evet kullanamıyoruz Nurkan Kardeş doğru söylüyor, sorun tam olarak şu
1. Senet girişini yaptık
2. Müşteri senetli borcunun yarısını ödemek istedi
3. Kasa>Kasa işlemleri>Çek Senet işlemleri> senet tahsil seçtik mi
4. Ekrana Portföyden tahsil edilen senetler bordrosu geldimi, burada iken carinin senedi bulup aktardık mı, senedin tamamı geldimi ekrana? evet
5. Bu ekranda 1000 ytl.olan senede nasıl 500 ödeme yapacağım, ve benim portföyümdeki senet tutarı ödenen kadar azalacak onu bana söylermisiniz,
6. Nurkan Bey' in söylediği kesinlikle doğru, bu işlem LOGO nun hiçbir versiyonunda yok ve büyük noksanlık, örneğin MİKRO RTL 9000 serisinde çok kolay yapılıyor, neden LOGO' muzda olmasın
 Erdoğan bey çok teşekkür ederim belki ben ne istediğimi tam olarak anlatamadığım için Borç kapama işlemini yazmışsınız, borç kapama işlemi LOGO da çok pasif bir işlem yani ödemeler dengesi üzerinde bir değişiklik yapmaz, sadece ilgli carinin borç ve alacak kayıtlarını eşleştirir yeni bir kayıt oluşturmaz veya değişiklik yapmaz.

Saygılarımla iyi çalışmalar

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #12 : 28.11.2008, 10:25 »
Selamlar
Bir cevap Yazmıştım yanlışlıkla istenmeyen reklamı silerken kendi cevabımıda silmişim ;)
Kısaca tekrarlayayım.
Ben yanlış anlamış olabilirim.
  • Öncelikle uyarılarınız için teşekkürler.

Fakat ben lks dos zamanından hatırlıyorum.Taksitli kullanım buna bir çözümdü. ;)
Bence bir kez daha taksit seçeneğini bir inceleyin ödeme leri ödeme anında istediğiniz kadar parçalayabilirsiniz.Ve bunlar işlem olarak kaydedilir.
Yinede sorunuza tam bir cevap oluşturmuyorsa sanırım kismi ödemeye kismi cevapda olabilir.

http://rapidshare.com/files/168149682/Taksit.PNG.html
http://rapidshare.com/files/168151810/taksit.doc.html
 Kolay Gelsin

Çevrimdışı mehmeterciyes

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #13 : 28.11.2008, 13:58 »
Arkadaşlar taksitler kısmi olarak ödene bilir fakat ve taksitler sonraki dönemlere dağılabilir fakat zaten yapmış olduğunuz satış sonrasında çek alıyor ve satrış işlemini kapatmış oluyorsunuz haksızmıyım? dolayısıyla sizin istesidiğiniz çek veya senetin kısmi tahsili ancak bankalar tarafında olmalı. aslında senet portfoydeyken kısmi tahsil yapılabilir mantık olarak yani. Ama malesef portföyden tahsilde de öyle bi alan yada kısım yok. Mantık şu siz satış yaptınız müşteri borçlandı karşılığında çek senet aldınız borç takibi kapandı.
Ama şöyle yapabilirsiniz satış anında senedi kaç parçada tahsil edeceğinizi sorarsanız faturada ödeme hareketleri parçalı ortalama kısmında ödemeleri bölersiniz senedi her ödeme tutarı kadar girip borç kapama yapabilirsiniz.
birde senedi satış sonrası girmeyin onların kaydını ayrı bir yerde tutun ödeme zamanı geldikçe ödeme tutarı kadar senet girip borç takip yapın. aklıma başka bişey gelmiyor

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #14 : 28.11.2008, 14:03 »
Merhaba Erdoğan Bey,
Go ilk lanse edildiğinde bizim patron da Antalya'ya gitmişti. Onunla beraber diğer arkadaşlarda parçalı senet parçalı senet diye istekte bulununca. Açıklamayı bekleyin demiştiler. Patronum beni aradı parçalı senede çözüm bulmuşlar diye. Sevindim. Daha sonra geldiğinde go tanıtım cd ne baktım. Parçalı ödemeler için taksiti kullanabilirsiniz diye bir yorum yapmıştılar. Ben bir kavram karmaşası yaşadıklarını düşünüyorum. Çünkü

Taksitlendirme ödenmemiş bir borç üzerinden yapılabilecek bir işlemdi. Ama kullanıcıların istediği parçalı ödeme ise ödemesi yapılmış olmuş bitmiş bir borcun parçalanmasıdır.

Taksitlendirmenin bir dezavantajı da yaptığınız taksitlendirme cari hesabın borcundan düşmüyor.  Bu haliyle işimize yaramamış oluyor. Çünkü bir senet aldığımızda borcunu kapatmış oluyoruz. Cari hesabın bakiyesi sıfır oluyor.

Ben bunun için bir ara girilen bir bordroda tek senedin girilmesini özel koduna satıcı kodu olarak baş harflerini girmesini. örneğin EY
Ödeme yapıldığında aynı bordroya yeni bir senet girilip tahsilat miktarı kadar tutar yazılmasını.
ve oradaki özel koda satıcı koduna ek olarak ödendiğine dair ÖD bırakılmasını yani özel kodu EYÖD gibi yapılmasını.
Sonra ana senedin tutarının tahsilat kadar düşürülmesini.
Tahsilat tutarı ana tutara eşit olması durumunda direk olarak o senede EYÖD yazılmasını.

Sonradan Çek senet bölümünde girip bugün yapılan tahsilatlar için filitre verip özel kodunu *ÖD ile seçmelerini ve sağ tıklayıp Toplu tahsilat yap deyip hepsini bir defada tahsil etmelerini önermiştim. Bu toplu tahsilat lkswinde olan bir özellikti dosta daha farklı bir yol öneriyordum.

Edit: Yazarken aklımda idi. Sonradan unuttum. Bu söylediklerim. muhasebe modülü kullanmayanlar içindi.
  Ayrıca ben toptancılarda çalışırken 500 milyonluk bir senedi, her seferinde 40milyon, 50milyon, 45milyon olarak 15-20 defada tahsil ettiğimi hatırlıyorum. O yüzden böyle bir şeyi isteyenleri çok iyi anlıyorum.

İyi çalışmalar.

(KY)

« Son Düzenleme: 28.11.2008, 14:07 Gönderen: netcom021 »