VERGİ ÖDEMELERİ BANKA HESABINDAN VEYA ÇEK İLE ÖDENİRSE ??

Gönderen Konu: VERGİ ÖDEMELERİ BANKA HESABINDAN VEYA ÇEK İLE ÖDENİRSE ??  (Okunma sayısı 4166 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

apple

• Ziyaretçi
:)
Değerli Kullanıcı ve Çok kıymetli Uzman arkadaşlarım.
Kafaları karıştıracak bir soru sormak istiyorum.  :)

Katmadeğer vergisi
Muhtasar Beyanname
Sosyal sigortalar primi
ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (Otomobil satışı yapan firmalarda)

Bu saydığım Resmi Vergi ödemelerini ÇEK ile kuruma ödüyoruz.
Özelliklede ÖTV (özel tüketim vergisi) ni.
ÖTV nin ne olduğu konusunda bilgisi olmayan arkadaşlara bilgi mahiyetinde kısacık açıklayayım.
Otomobil satışı yapan firmalar devletin belirlediği oranlarda Emtia bedeli üzerinden
%4   %10  %37 ve artan oranlarda ÖZEL TÜKETİM  VERGİSİNİ Fatura üzerinde gösterip,
Bu bedeli Faturanın düzenlendiği gün ilgili vergi dairesine ödemek zorundadır.

ÖRNEK FATURA.
Araç bedeli           :    20.000 TL
indirim                  :         500 TL
ÖTV MATRAHI      :    19.500 TL
ÖTV %  37          :      7.215 TL
KDV MATRAHI      :    26.715 TL
KDV % 18           :      4.808,70  TL
FATURA TOP       :    31.523,70 TL

Bu faturanın arka plandaki muhasebe kodları şu şekilde oluşur.
-----------------------23.01.2009------------------------------
120 ALICILAR HESABI                                         31.523,70 
611 SATIŞ İSKONTOLARI                                          500         
                  600 YURTİÇİ SATIŞLAR                                             20.000
                  360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR                               7.215
                        (özel tiketim vergisi)
                 391 HESAPLANAN KDV                                              4.808,70

987654 nolu fatura ile hüsamettin kesekağıdına
satılan araç
---------------------     \       \         ------------------------

Örnek faturadaki   ÖTV hesabının yapılabilmesi için ÖTV modülünün olması gerekir.
Neyse konuya gelelim.
Bu faturada hesaplanan 7.215 TL özel tüketim vergisini nakit olarak ödeseydim.
Kasa modülünden
Ekle \ Muhasebe işlemleri \ Muhasebe Tediye işlemi diyerek ödemesini yapardım.
Ve ödemenin muhasebe kaydı şöyle olurdu.

---------------------23.01.2009------------------
360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR          7.215
      (özel tüketim vergisi)
                   100 KASA HESABI                          7.215

hüsamettin kesekağıdının ötv si ödendi
---------------------   \    \      ------------------

Buraya kadar hiç bir problem yok. Kasadan ödeme yaparsam işlem olması gerektiği gibi işliyor.

Fakat ödemeyi Nakit olarak değilde Farklı bir şekilde yaparsanız işler karışıyor.
Misal ÇEK ile ödedim.

dikkat edin ödeme herhangi bir cari hesaba yapılmıyor.
Muhasebe Hesap planında oluşan 360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR HESABINA BORÇ
kaydı yapılarak gerçekleştiriliyor.

Yada farz edinki ÖTV ödemiyorsunuz. KDV beyanınızı ÇEK ile ödeyeceksiniz.
Çek ile ödenen vergi yükümlülükleri. Muhasebe hesap planında ne şekilde
Borç kaydı yaparak bakiyesini kapatıyorsunuz.?

Tabi herkesin yaptığı gibi benimde kendime göre bir yolum var.
ancak kulağı taaaaaa böyle tutmak zor geldiği gibi.
Literatürede uymayan bir durum oluşuyo.

FİKİR VE ÖNERİLERİNİZİ DEĞERLENDİRMEK İSTİYORUM.

Çevrimdışı nes-she

• Yeni Kullanıcı
  • *
bizim işyerinde araç alımı zaman zaman oluyor. yanlız bildiğim kadarı ile faturadaki ötv yi ödenecek vergiler hesabına ayırmıyoruz.araç ile ilgili giderlere atıyoruz. ötv nin ödemesinide bizim adımıza satıcı yapıyor. biz satıcıya çek, havale, banka kredisi vs. ödeme yapıyoruz

Çevrimdışı memorphin

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
bizim işyerinde araç alımı zaman zaman oluyor. yanlız bildiğim kadarı ile faturadaki ötv yi ödenecek vergiler hesabına ayırmıyoruz.araç ile ilgili giderlere atıyoruz. ötv nin ödemesinide bizim adımıza satıcı yapıyor. biz satıcıya çek, havale, banka kredisi vs. ödeme yapıyoruz

ikinci el araç alış satışında ötv uygulanmıyor bildiğim kadarıyla.

apple arkadaşım bi mali müşavire sormak gerek bence çünkü o dediğin tahminen logonun aklına gelmemiş olabilir

Çevrimdışı ipezek

• Logo Kullanıcısı
  • **
"Ekle \ Muhasebe işlemleri \ Muhasebe Tediye işlemi diyerek ödemesini yapardım."

Yine aynı yerden yapacaksın. Zira vergi ödemelerini doğrudan muhasebe modülünden muhasebe fişleri ile yapmak en doğrusu, çekinizi ön muhasebe den takip edeceksiniz, (Bu işlemi ön muhasebeden ana muhasebeye entegre yapmak istiyorsanız o zaman "Vergi Dairesi " gibi bir cari açar ve cari kartın muhasebe kodunu örn.360 seçerseniz ve çek çıkış bordrosu ile yaptığınız ödemeleride aşağıdaki gibi muhasebeleştirmiş olursunuz, Yada Muhasebe Modülünden direkt aşağıdaki gibi fiş keseceksiniz

360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR          7.215
      (özel tüketim vergisi)
                   103 VERİLEN ÇEKLER VE ÖDEME HESABI   7.215

Birde benim bu forumlarda sık karşılaştığım konu, ön muhasebe ile Genel muhasebeyi karıştırmaları, ben kendim mali müşavirim, genelde ön muhasebenin firmalarda tutuluş şekli beni çok ilgilendirmez, firmalar bir takım özel durumlarına göre sistem üretiyorlar zaten ama genel muhasebe değişmez, bizler bu programlarda sadece muhasebe modulündeki Tahsil -tediye ve Mahsup fişlerini kullanırız, ha yukarıdaki durumda ne olur onu söyleyim, yine tediye fişi seçer ve 100 Kasa hesabı yerine 101- Verilen Çekler hesabını kullanırız 

apple

• Ziyaretçi
Cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar,
Öncelikle şunu belirteyim, FİAT bayisiyiz. yani sıfır otomobil satışı yapıyoruz.
Otomobil alışından bahsetmiyorum. Otomobilin satışından bahsediyorum.
Şunuda belirteyim, Ben de SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRİM.

Benim burada bahsetmek istediğim konu, Genel muhasebe olayı değildir.
İş genel muhasebeye geldiğinde zaten mahsup fişi falan filan gerekli kayıtlarımı yapıyorum.
Benim için önemli olan konu ticari sistemde oluşan alım, satım, banka, çekler, senetler, stoklar, maliyetler, kredi kartları, dekontlar, vergiler, alacaklar, borçlar, yani ticari sistem içerisinde
gerçekleşmiş olan işlemlerin MUHASEBE MODÜLÜNE tam anlamıyla entegre edilmesi konusudur.
Bu olayı şöyle düşünün,
GENEL MUHASEBEYLE İLGİLENEN kişilerin bildikleri olay %99 mahsup fişidir.
İstediğiniz her olayı mahsup fişiyle gerçekleştirisiniz, bunu bende yaparım. ve ihtiyacım oldukça kullanmaktayım.
ANCAK önemli olan nokta,
işyerinde gerçekleşmiş olan faaliyetlerin ticari sistede bilgileri zaten mevcuttur,
alım faturaları, satış faturaları , +++++ daha niceleri,
Esasında ticari sistemi kullanırken gördüğümüz her modül; MUHASEBE MODÜLÜNE veri aktarmak için oluşturulmuş birer menüden ibarettir.
Ticari sistemde oluşan tüm data girişlerini Genel muhasebe modülüne olması gerektiği gibi kurallarıyla aktarabiliyorsanız, Ticari sistemle Muhasebe Modülünüzü birbiriyle mutabık yapabilmişiniz demektir.

Çok uzatmayayım Sadede Geleyim,
Logo Muhasebe modülüne veri aktarma konusunda bazı durumlarda yetersiz kalıyor,
Bu vergi ödemelerinin nakit değilde Çek veya Banka hesabımızdan ödendiği durumlarda.

Bu ve benzeri durumlarda Hem ticari sistemi hemde Genel muhasebe modülünü birbiriyle entegreli çalıştırmak isteyen MUHASEBECİ arkadaşlar, kendilerine göre sistem geliştiriyorlar.
ipezek arkadaşımızın belittiği gibi vergi ödemelerini cari hesap kartı açarak yapıyoruz,
Peki cari hesap açmak doğrumu. Hayır değil. Neden değil merak ediyosanız, devamını okuyun derim.

ÖRNEK BİR SENARYO YAZALIM.
ocak 2009 döneminde işyerinde gerçekleşen ticari faaliyetler sonucu oluşan katma değer vergisi durumu hesap planında şöyle gözükmektedir.
391 : 385.000 TL
191 : 147.000 TL

Bu durumda firmanın ocak 2009 dönemine ait ödemesi gereken KDV : 238.000 TL dir.
buraya kadar doğrumuyuz? doğruyuz.

KDV nın takibi için ticari sistemde her hangi bir cari kartımız mevcutmu? Hayır.
Çünkü KDV deki rakamlar oluşan alımlar ve satımların üzerinde oluşmuştur. KDV ler muhasebe modülüne otomatik olarak aktarıldı.  Doğrumu? Doğru.

KDV ÖDEMESİNİN GÜNÜ GELDİ.
238.000 TL KDV ödemesi için yazdım çeki gidiyorum vergi dairesine.
Şimdi çeki yazdığım için çekin kaydını yapmak zorumdamıyım. Evet.

Peki bu çeki Hangi cari hesaba çıkış yapacağım.  ?
Ortada Cari hesap yok.

Senaryoya şöyle devam ediyorum.
KDV ödemesi için bir cari hesap açtım.
Çeki bu cari hesaba çıkış yaptım.
Bu durumda KDV ödemeleriyle ilgili olan cari hesap Şirkete 238.000 TL BORÇKU GÖZÜKÜR.
Doğrumu?  doğru.

Sizce bu durum uygunmu. Bence uygun değil.
Peki Ne yapılabilir. Hiç bişey yapılamaz.
Tek çare Cari hesap kartı açmak ve orada takip etmek.

Şimdi şunu sormazlarmı LOGO ya, Arkadaş 8.000 ytl para verdim programınızı aldım.
ÖTV modülünü ayrı para verdim aldım.
ÖTV de bir vergidir. Eğer ötv leri cari hesap açarak takip edeceksem ötv modülü almanın ne anlamı kaldı???

Uzun lafın kısası,
Logo uygulamaları Bana göre Türkiyedeki en iyi Ticari sistem yönetimine sahiptir.
ANCAK, Genel muhasebe konusunda Eksikleri vardır.
En iyi Genel muhasebe modülüne sahip program diyemiyorum. Çündü diğer programları da biliyorum.

LBS nin; Genel muhasebeye Veri aktarmak için kullandığımız Modülleri (Bana göre bunlar sadece menüdür ben öyle görüyorum. Mahsup fişinin detaylandırılmış halidir.) Genel muhasebeye tam cevap verebilecek şekilde geliştirmesi gerekmektedir.

yusuf bilgin