DB'deki Hata Mesajını Düzeltemedim Bir Türlü

Gönderen Konu: DB'deki Hata Mesajını Düzeltemedim Bir Türlü  (Okunma sayısı 2702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **

Bir arkadaş CC.exe yi kullanarak db yi böl dedi ama bölemedim yeni konu açtım ki bu hatayı alan herkes faydalansın diye.
Bu hata sadece bir yerde gelmiyor. Geçmiş yıl dönemini seçtiğimde bazen rapor alırken bazen fatura keser bazende banka hesaplarını işlem yapmak için seçerken alıyorum. Bu konuda ne yapmamı önerirsiniz.?
« Son Düzenleme: 13.10.2008, 11:10 Gönderen: aristo06 »

Çevrimdışı ARSLAN_Aslan

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • yazilimyeri.com
Ynt: DB'deki Hata Mesajını Düzeltemedim Bir Türlü
« Yanıtla #1 : 13.10.2008, 11:18 »
Öneri ; ( 8 nolu firmaya göre tasarlanan bir sorgudur )

Bence Senin indexlerde sorun var, Belki aynı kodlu iki kayıt olabilir veya index eksikliği olabilir.

Fakat ii bir yedek alın bu sorguları denerken.
Bilen bir kişi denesin.

İndex Silmek;

if exists (select * from dbo.sysindexes where name = N'I008_01_CSCARD_I2' and id = object_id(N'[dbo].[LG_008_01_CSCARD]'))
drop index [dbo].[LG_008_01_CSCARD].[I008_01_CSCARD_I2]
GO

------

İndex Tekrar oluşturmak;

CREATE  UNIQUE  INDEX [I008_01_CSCARD_I2] ON [dbo].[LG_008_01_CSCARD]([DOC], [PORTFOYNO], [CURRSTAT]) ON [PRIMARY]
GO

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #2 : 13.10.2008, 11:42 »
Bi de bu çıktı fiş kaydederken. Ya 1.80e geçtim lanet olsun bir sürü hata çıkarttı 1.72 de yoktu böyle birşey :S
1.81 e geçince daha başka şeyler olacak gibime geliyor. Geçmişten gelen bozuk veriler olunca üst üste yığılma oluyor.
Bi hatada hazır değerler hesabında burada.

Çevrimdışı bimtek

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #3 : 13.10.2008, 13:07 »
Slm;
Hocam ver. desıgıklıgı yapıldıktan sonra veri tabanı guncellestırme ıle genel tablo yonetımını guncelledıgınız haldemı bu hatayı verıyor?

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #4 : 13.10.2008, 13:54 »
Evet zaten versiyon değişimi yapılmadan ticari sisteme girilemiyor.
Her versiyon değişiminde veritabanı bu sürüme uygun değil güncelleştiriniz uyarısı geliyor.

Çevrimdışı mehmeterciyes

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #5 : 13.10.2008, 15:44 »
ticari sisteme girerken hangi kullanıcıyla giriyorsunuz

Çevrimdışı beta3

• LOGO Bayi
  • Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #6 : 13.10.2008, 17:11 »
bence aslında versiyon degişimlerinde arada kalan versiyonlar atlanınca ilgili table lar olmadıgından güncellemede de üst versiyonlara geçiş yapılıyor bu sefer o table olmadıgı için program içinde farklı alanlarda bu tarz hatalar çıkabiliyor
1.72 den 1.74 veya 1.75 sonra 1.76 sonrada 1.80 yaparsan eger eski 1.72 yedegin varsa bence sorun çıkmayacaktır
bendede bir müşteride 4-5 versiyon sonrasını yüklemiştim
ama tek tek üst versiyonları yükleyip güncellemeleride sırayla yaptım sorunsuz çalıştı
kolay gelsin

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #7 : 13.10.2008, 18:35 »
Logo firma güncellemesi yapmadan önce genel tablo dosyalarını güncelleyin diye bir tavsiyede bulunuyor. Genel tabloları güncelledikten sonra firma güncellemesi yaptınızmı yapmadıysanız bir de bu sıraya göre bir güncelleme yapın.

İyi çalışmalar.

(KY)

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #8 : 13.10.2008, 18:37 »
Bu bir saçmalık ama. yani ben tek tek versiyon değişimlerini indirip tek tek mi yapıcam bu saçmalık değil mi? 1.80e yüksetirken 1.72 kullananların da bu versiyona direk yükseltebilecekleri düşünülmesi gerekir bence

Çevrimdışı beta3

• LOGO Bayi
  • Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #9 : 13.10.2008, 18:40 »
evet bence sorun istemiyorsanız tek tek versiyon güncellemesini sırayla yapın ayrıca programın içinden genel tablo yönetiminden yeni oluşan table lar için oluştur ve güncelleme yap derseniz daha iyi olur yapacagınız işlem belkide 1-2 saatinizi alabilir ama müşteirnizle sizin aranızın bozulmasını engeller hata sürekli devam ederse müşteri şikayet edecektir bu hiç de hoş olmayan bir durumdur
o açıdan kolay gelsin

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #10 : 13.10.2008, 18:41 »
Bu bir saçmalık ama. yani ben tek tek versiyon değişimlerini indirip tek tek mi yapıcam bu saçmalık değil mi? 1.80e yüksetirken 1.72 kullananların da bu versiyona direk yükseltebilecekleri düşünülmesi gerekir bence

Öyle bir şey olmaması lazım. Dediğiniz gibi olsaydı Logo bütün versiyonları sitesinde barındırırdı. Olsa olsa yanlış yaptığınız bir şeydir. Veya versiyondan kaynaklanan bir hatadır.
   Adam bugün versiyon değişimi yaptı. 3 gün 5 gün 1.xx versiyonunun peşinde mi koşacak?

Kolay gelsin.

(KY)

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #11 : 13.10.2008, 23:15 »
Öyle bir şey olmaması lazım. Dediğiniz gibi olsaydı Logo bütün versiyonları sitesinde barındırırdı. Olsa olsa yanlış yaptığınız bir şeydir. Veya versiyondan kaynaklanan bir hatadır.
   Adam bugün versiyon değişimi yaptı. 3 gün 5 gün 1.xx versiyonunun peşinde mi koşacak?

Kolay gelsin.

(KY)

Şöyle ki;
Teşekkür ederim anlayışınız için ama sanırım öyle bir sorun mevcut. DB'imde zaten bir sorunda var bu da bir gerçek ancak hiçbir bayi bozulduktan sonra düzeltemedi düzeltmeye çalıştıysa da aynı yöntemler cc.exe yi kullan veya boş veritabanı oluştur oraya yalnızca devreden son çalışma yılıyla beraber aktif olan çalışma dönemini aktar.
Ama benim sorunum her versiyon yükseltmesinde hataların artması. Bu versiyonda bir şey daha dikkatimi çekti.
Çek girişi yapacaktım ki önceki çekleri kontrol edeyim diye Çek ve Senetler seçeniğini tıkladığım geçersiz sorgu ifadesiyle karşılaştım. Daha öncede dediğim gibi sanırım 1.72 versiyonuna geri döncem :S

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #12 : 14.10.2008, 11:04 »
Öneri ; ( 8 nolu firmaya göre tasarlanan bir sorgudur )

Bence Senin indexlerde sorun var, Belki aynı kodlu iki kayıt olabilir veya index eksikliği olabilir.

Fakat ii bir yedek alın bu sorguları denerken.
Bilen bir kişi denesin.

İndex Silmek;

if exists (select * from dbo.sysindexes where name = N'I008_01_CSCARD_I2' and id = object_id(N'[dbo].[LG_008_01_CSCARD]'))
drop index [dbo].[LG_008_01_CSCARD].[I008_01_CSCARD_I2]
GO

------

İndex Tekrar oluşturmak;

CREATE  UNIQUE  INDEX [I008_01_CSCARD_I2] ON [dbo].[LG_008_01_CSCARD]([DOC], [PORTFOYNO], [CURRSTAT]) ON [PRIMARY]
GO

Sorun çözüldü. VTYönet ile bu komutları çalıştırarak indexleri yeniledim.  Ancak fatura kaydederken aldığım  gerçersiz satır hata mesajı aşağıdaki gibi;

Kod: [Seç]
1. Microsoft OLE DB Provider for SQL Server: Invalid column name 'FIRMNR'. (80040E14) Native Error : 42S22 (207)
Ayrıca belirtmek isterim ki silme ve oluşturmada son kelime "GO"'yu geçersiz parametre olarak kabul etmektedir.
« Son Düzenleme: 14.10.2008, 11:06 Gönderen: aristo06 »

Çevrimdışı netcom021

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #13 : 14.10.2008, 16:10 »

Ayrıca belirtmek isterim ki silme ve oluşturmada son kelime "GO"'yu geçersiz parametre olarak kabul etmektedir.

Merhaba,
Vtyonet her bir seferinde 1 komut çalıştırmaktadır. Enterprise Manager (query analyzer de) de ki gibi tüm komutları bir defada çalıştırmıyor.

Çoğu arkadaşımız bunda yanılıyor. Verilen sorgu çalışmıyor gibi görünüyor. Örneğin yazıyla fatura tutarını yazdırmada 2 query var. Ama çoğu arkadaş copy paste yapıp her iki komutu çalıştırdığını zannediyor.

İyi çalışmalar.

(KY)

Çevrimdışı aristo06

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #14 : 14.10.2008, 17:13 »

Merhaba,
Vtyonet her bir seferinde 1 komut çalıştırmaktadır. Enterprise Manager (query analyzer de) de ki gibi tüm komutları bir defada çalıştırmıyor.

Çoğu arkadaşımız bunda yanılıyor. Verilen sorgu çalışmıyor gibi görünüyor. Örneğin yazıyla fatura tutarını yazdırmada 2 query var. Ama çoğu arkadaş copy paste yapıp her iki komutu çalıştırdığını zannediyor.

İyi çalışmalar.

(KY)

VTYönetin bu hasssasiyetini biliyorum. Silme ve oluşturma işlemini ayrı ayrı sorgu olarak yaptım. :) Her iki sorguda da GO kelimesinde hata aldım :)