Logo Start Başka Bilgisayara Taşıma

Gönderen Konu: Logo Start Başka Bilgisayara Taşıma  (Okunma sayısı 776 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı rico32

• Yeni Kullanıcı
  • *
Logo Start Başka Bilgisayara Taşıma
« : 22.09.2017, 10:34 »
Merhaba, lisanslı logo start ürünümü mevcut bilgisayarımdan kaldırıp yeni aldığım bilgisayarıma kurmak istiyorum. İzlemeyi düşündüğüm yol şu : Database'i kurup eski bilgileri çektikten sonra mevcut bilgisayardan programı kaldırıp yeni bilgisayara kurulumu gerçekleştireceğim ardından lisans yenileme özelliğini kullanacağım. İzleyeceğim yolda problem yaşayabilir miyim? Duraksama ya da problem yaşamamam gerekmekte. Bir diğer sorum program Windows 10 uyumlu mudur? Teşekkürler.

Çevrimdışı Koray Ü.

• Uzman Kullanıcı
  • Logo Uzmanı
Ynt: Logo Start Başka Bilgisayara Taşıma
« Yanıtla #1 : 22.09.2017, 12:21 »
Merhaba.

Benim naçizane tavsiyem:

Yeni bilgisayarınızda en az 3 HDD bölümü (partition) olmalı. Birinde Windows çalışmalı, diğerinde Logo, diğerini de yedekleme ya da belge saklama için kullanacaksınız.
Bu şekilde, ilerde formatlama, yedekleme vs. işlemleri daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

Ardından yeni bilgisayarınızın sağlıklı ve stabil çalıştığından emin olun. Yani sürücüleri, güncellemeleri, diğer programları kurun.
Sonra https://www.microsoft.com/en-us/sql-server/sql-server-downloads adresinden MS SQL Server'ı ve Management Studio'yu kurun.

Eski bilgisayarınızdan veritabanı dosyalarınızı (*.mdf ve *.ldf uzantılı olurlar) yeni bilgisayarınızda hard diskin Windows kurulu olmayan bir bölümüne kopyalayın. Mesela d:\Data gibi. Bunun için eski bilgisayarda SQL Server'ı geçici olarak durdurmanız gerekebilir. Kopyalamadan sonra yeni bilgisayarınıza SQL Server Management Studio içinden az önceki veritabanı dosyalarını attach komutu ile içeri alın.

Yeni bilgisayarınıza da Logo'yu kurun. Yine Windows olmayan bölüme... Logo klasörünüzde lgconfig dosyası bulunur. Bu dosyayı açıp veritabanı isminin doğru yazıldığından emin olun. Çalışacağınız veritabanı adını Management Studio üzerinden kontrol edebilirsiniz..

Lisans yenileme yaptıktan sonra programınızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yedekleme işlemine aşırı titizlik gösterin lütfen. Birkaç farklı yere yedek alın ki bir hata durumunda  tüm verileriniz uçmasın.
Yanlış bir yöntem izlemeniz halinde doğacak zararlardan sorumlu değilim.
Takıldığınız yerde mesaj atabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Çevrimdışı rico32

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #2 : 22.09.2017, 13:52 »
Koray Bey, çok memnun oldum, çok teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Henüz fiziksel adım atmadım, bir sorunla karşılaşırsam, size bildiririm. Tekrardan çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Hasan ARSLAN

• LOGO Bayi
  • Logo Uzmanı
  • Hasan
« Yanıtla #3 : 22.09.2017, 20:58 »
Size en yakın Logo yetkili bayisinden destek almanızı öneririm. Bahse konu olan operasyon kullanıcının yapması önerilen bir durum değildir. Ayrıca Start ürününde Lgconfig yoktur. Ürün taşındıktan sonra bloke lisansın açılması gerekir. Bunun da yetkili bayi tarafından bildirilmesi gerekir.

Çevrimdışı rico32

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #4 : 24.09.2017, 17:29 »
Merhaba,

İşlemi çok şükür başarıyla tamamladım. İlk kurulumda database bağlantısı başarısız olunca programı silip tekrar yükledim. 2. Yüklememde aktivasyon sayısının aşıldığı ve lisansımın 3 gün ile sınırlandırıldığı uyarısını aldım, bilgisayarın tarihini ileriye aldığımda gerçektende lisansım kilitlendi. Logo lisans destek ile irtibata geçtim ve sağolsunlar problemimi çözdüler. Herhangi bir database ayarı yapmadım. ilk kurulumdaki problem Sql ile alakalıydı. Eski databasei MSSQL11.MSSQLSERVER klasörüne kopyalayıp attach etmiştim. MSSQL11.SQLEXPRESS klasörüne kopyalayınca sorun çözüldü. Bu da sql kurulumuyla alakalı bir durum. Bayi desteğine ihtiyaç duymadım.