eski fişler risk limitine dahil olmuyor (Çözüldü)

Gönderen Konu: eski fişler risk limitine dahil olmuyor (Çözüldü)  (Okunma sayısı 862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cilimpuli

• Yeni Kullanıcı
  • *
Bugün cari hesaplar için risk limitleri olulturmya başladım. Uyarı işlemlerini falan ayarladım, bir problem yok..Sadece şu konuda sıkıntım var. 5 Ocak itibari ile atıyorum bir cari için 5 000 tl açık hesap lisk limiti giriyorum. Devir bakiyesi 1 000 tl diyelim. Riski 4 000 tl ye düşüyor. Ama adam 3 ocakta 1500 tl lik satış yapılmış, benim risk limiti girişimden önce ama açılış fişinden sonra. Bu 1500 tl lik satışı riske dahil etmiyor. Ama risk limitini tanımladıktan sonra satış yapıyorum, bu satışı risk limitene dahil ediyor. Acaba diyorum risk limitini girdiğin andan itibarenmi risk eklemesi yapıyor. Atıyorum adamın 1500 tl borcu var. Risk limiti yok. Ben 3000 tl risk limiti koyuyorum,  program 1500 borcun üstüne mi 3000 tl risk limiti ekliyor. Buda baya saçma olur o zaman. Yok devir fişinde ki tutarı alıyor, o nu almasa benim dediğim ihtimali düşünecem ama?

yani kısaca bir cari için ele alırsak
devir (01.01.2011)    1.000 TL  
satış (03.03.2011)     1.500 TL
risk limiti tanımlama (05.01.2011)        5.000 TL
müşterinin görünen riski 4.000 TL

neden 2500 tl değil?
« Son Düzenleme: 10.01.2011, 12:13 Gönderen: Monsieur® »

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
Ynt: eski fişler risk limitine dahil olmuyor
« Yanıtla #1 : 05.01.2011, 17:53 »
Merhaba,

satış 03.03.2011 yazmışsın sanırım yanlış yazıldı :)

Açılış fişini normal fiş olarak düşünme, muhtemelen orada fişi okumuyor. fişe gidip yeniden kaydet dediğin zaman muhtemelen risk limiti kendine gelecektir çünkü kayıt esnasında bunu yapıyor.

Tabiki haklısın bu konuda önceki kayıtlarıda devreye almış olması gerekiyordu.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı cilimpuli

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #2 : 05.01.2011, 18:34 »
evet 03.01.2011 olacaktı.

onu yaptımda olmadı. satış faturasına girip kaydettim, ama yine cari hesap fişinde ki risk bölümüne dahil etmedi.
Hatta o dahil etmediği satş faturasına girip risk limitini bariz aşacak aşacak şekilde bir kalem ekledim, ama olmadı yinede..Satış faturasında ki artış hiç etkilemiyor.

hatta şöyle enteresan birşey oluyor, yeni fatura giriyorum, risk limiti uyarısı veriyor gerek 3 ocak'a gerek 5 ocak'a. Demekki risk limitini girdiğin tarihle ilgili değil. Ama risk limitime dahil etmediği satış faturasına kopyala diyorum, kopyaladığı fişte limiti aşacak şekilde tutar giriyorum, kaydet diyorum kaydediyor, risk uyarısı vermiyor..
« Son Düzenleme: 05.01.2011, 18:45 Gönderen: cilimpuli »

Çevrimdışı cilimpuli

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #3 : 07.01.2011, 11:56 »
ağ bakım yaptım, yine düzelmedi. Acaba faturaları dışarı atıp, hepsini silip, tekrar içeri alsam düzelir mi? Sadece deverdeki rakamları riske dahil etmiş.

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #4 : 07.01.2011, 13:49 »
Merhaba,

Bu işte bi aksilik var
şöyle bir test yapsak sizinle.
Yeni bir cari hesap açınız, sonrasında bu cari hesap üzerinden deneyin bakalım ne olacak.
Eğer aynısı olursa bir tane deneme firması kurarak bir de burada deneyiniz bakalım sonuç ne olacak.

Kolay gelsin.

Çevrimdışı cilimpuli

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #5 : 08.01.2011, 11:28 »
ya denerim önerinizide işin enteresanı şu, sadece 1,2,3,4 ve 5 ocaktaki fişleri riske dahil etmemiş. Daha sonraki günlerde problem yok. Mesela bir resim ekledim. Devir ve 6 ocaktaki fişi riske dahil etmiş, 3-4 ve 5 ocaktaki fişleri etmemiş. O fişlere girip kaydediyorum tekrar bir şey değişmiyor. O fişlerden birini kopyalıyorum mesela 8 ocak diye kaydediyorum. Adamın borcu artıyor hali ile ama risk aynı duruyor. Çok enteresan bir durum.

1-5 ocak tarihi arasında hareketi olmayan carilerde problem yok. Yada devir etmiş, ilk hareket 7 ocakta, onlarda da problem yok.
« Son Düzenleme: 08.01.2011, 11:30 Gönderen: cilimpuli »

Çevrimdışı cilimpuli

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #6 : 10.01.2011, 11:55 »
tamam problemi çözdüm.

Ben risk parametrelerini çalışma bilgileri bölümünde aktif hale 6 ocak ta getirmeye başladım. 6 ocaktan önceki satış faturalarının detay kısmında riski etkileyecek kutucuğa var, o işaretsiz ama 6. dan sonraki faturalarda işaretli. Muhtemelen ben çalışma bilgileri bölümünde risk kısmını aktif hale getirdiğim andan itibaren girilen faturalarda riski etkileyecek parametresi aktif olmuş. Bilmiyorum eski faturaların risk kutucuğunu toplu olarak işaretleye bileceğimiz bir işlem var mı. Gerçi çok önemli değil, ben tek tek aktif edicem artık.

bu arada tahsilat bordrolarda falan da aynı durum geçeçrli, onlarda da risk etkileyecek kısmı boştu.
« Son Düzenleme: 10.01.2011, 12:09 Gönderen: cilimpuli »