linx mi ? navigator mü ?

Gönderen Konu: linx mi ? navigator mü ?  (Okunma sayısı 1440 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kadira

• Logo Kullanıcısı Pro
  • Bilgi Paylaşılırsa güzeldir.
linx mi ? navigator mü ?
« : 05.06.2007, 12:21 »
evet arkadaşlar ben yeni bir kullanıcıyım, br cok formda dolaştım, birçok kitap okudum, çalıştım çabaladım, SQL denilen olayı çözmek için çok uğraştım, öğrenmeye başladım, şimdi sizelere sorum ve herkesin yorumunu istediğim konu " satış,pazarlama,finan,sipariş ve ithalat raporları için linx mi ? navigator mü ? " SQL diyenleri duyar gibiyim ama herkes SQL öğrenebilir yapabilir demek zor.  şimdiden herkese teşekkür ederim.

Çevrimdışı ratmaca

• Yeni Kullanıcı
  • *
Ynt: linx mi ? navigator mü ?
« Yanıtla #1 : 05.06.2007, 12:33 »
raporlar kullanımına ve raporun içeriğine bağlı olarak bu sorunun cevabı değişir. genel olarak LINX diyebilirim.
1- navigatorde toplam bazlı raporlar alabilirsin. yani dünkü yapılna cironun toplamını(cari bazında). ayrıntı almak istersen bu raporu navigatorde alamazsın ancak lınx de alabilirsin.
2-performans olarak lınx navigatorden daha başarılı. sebebide lınxın direk verilerini sql serverdan cekmesi. navigatörde ise veriler arayüzle çekilmektedir.
3-esnek raporlama olanağı. lınx de oldukca esnek bir raporlama olanağı vardır.
4-kullanıcı kulaylığı. linxde yaptığınız rapor taslaklarında kullanıcılar sadece raporu yenilemeleri yeterlidir.(güncellemeleri).

ama bence lınxe veya navigatore boş yere para vermeyin. eğer siz veya bulunduğunuz şirkette birileri ms sql de view oluşturmayı veya query yazmayı biliyorsanız istediğiniz tüm raporları kullanıcılara excelde verebilirsiniz.
tigerde yönetim karar destek altında istediğiniz raporları tasarlayıp kullanıcılara kullandırabilirsiniz.
yine aynı şekilde oluşturduğunuz viewların verilerini direk excele bağlayarak istediğiniz veriyi direk database den çekebilirsiniz. bende şirketimde 2 yıldır lınx kullanıyorum ve açıkcası şu an verdiğimiz paraya açıyorum..

Çevrimdışı kadira

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #2 : 05.06.2007, 12:45 »
    ms sql, kodlarını yazmakta kolay birşey değil, çünkü quary yazmakta ilginç geliyor bana,   
milyarlar harcıyorsunuz, bu kadar güzel bir program satın alıyorsunuz, raporlarını ayrı 2. bir yan programda hazırlıyorsunuz yada ayrı bir yazılıma gerek duyuyorsunuz. Bu istediklerimizi logo tiger desteklemiyormu ? logo'nun içinde bu raporları cıkartmaz cok mu zor ?

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #3 : 06.06.2007, 14:36 »
Merhaba,

Bu konu çok karışık bir konu, şimdi aslına bakarsanız ikiside kullanıcıları rahatlatıcı bir şekilde raporlar alıyor, navigator dersek çok yavaş ama toplam rakamlara ulaşmak için harika. linx dersek çok güzel fakat toplam rakamlara ulaşırken çok zorlanılıyor. ikisi birden harkalar yaratılıyor ve ya bunların yerine sql bilen almak işte bunu alırsanız size raporlarınızı hayal etmek kalır. siz istersiniz o yapar fakat eğer herkes sql bilseydi ortada kullanıcı diye bir şey kalmazdı... :)

Çevrimdışı kadira

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #4 : 06.06.2007, 16:38 »
:D:D   dogru söylüyorsunuz ben şimdi SQL kodlarını araştırıyorum nasıl yazılır, neyi nereye nasıl yazılır logo tiger datalarını nerede saklar, bunlar benim için önemli bunları öğrenebilirsem, benim işime linx mi navigator mü yarıyor öğrenirı,m.

anlayamadoğım birşey logo neden kendisinin üzerinde bulunan raporlama aracı bu istediğimiz raporları desteklemiyor mu ?

Çevrimdışı Monsieur®

• LogoDestek Yönetim
  • Logo Uzmanı
« Yanıtla #5 : 06.06.2007, 19:12 »
merhaba,

buna şöyle cevap veriyim logonun vermiş olduğu raporlar var fakat rapor anlayışı çok farklı yani aynı raporu ben san 10 türlü şekilde sunuyum ama aslına bakarsan hep aynı rapor birisinin kulağı bi tarafta diğerinin ki diğer tarafta yani raporlar kullanıcılara göre değişir, ayrıca isteklerde artık çok farklı eski anlayış yok artık