Sql de arama yapma

Gönderen Konu: Sql de arama yapma  (Okunma sayısı 461 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yildirim

• Logo Kullanıcısı
  • **
Sql de arama yapma
« : 24.10.2018, 17:27 »
Merhaba arkadaşlar;
c#'ta aşağıdaki gibi malzemeye göre arama yapıyorum fakat Conversion failed when converting the varchar value '01-10 A' to data type int.' hatası alıyorum. İçerisinde karakter geçen kodlar için nasıl bir değişiklik yapmak gerekli acaba?

"select m.code,m.name,m.specode from LG_001_ITEMS as m where m.code = " + textBoxMalzeme.Text + "", baglanti

Çevrimdışı ByBirol®

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • admin@artibilisim.com Logo Çözüm Ortağı
Ynt: Sql de arama yapma
« Yanıtla #1 : 24.10.2018, 19:28 »
Merhaba arkadaşlar;
c#'ta aşağıdaki gibi malzemeye göre arama yapıyorum fakat Conversion failed when converting the varchar value '01-10 A' to data type int.' hatası alıyorum. İçerisinde karakter geçen kodlar için nasıl bir değişiklik yapmak gerekli acaba?

"select m.code,m.name,m.specode from LG_001_ITEMS as m where m.code = " + textBoxMalzeme.Text + "", baglanti

"select m.code,m.name,m.specode from LG_001_ITEMS as m where m.code = '" + textBoxMalzeme.Text + "'", baglanti

olarak denermisin .

Çevrimdışı yildirim

• Logo Kullanıcısı
  • **
« Yanıtla #2 : 25.10.2018, 08:52 »
Teşekkür ederim.

Çevrimdışı hyponectia

• Logo Kullanıcısı
  • **
  • hyponectia.com
« Yanıtla #3 : 30.11.2018, 09:42 »
Merhaba,

Biraz geç kalmış olabilirim :)

İşte sıkıldım, forumda gezerken gördüm şimdi.

textbox içindeki değeri, sqlconnection üzerinden direk gönderip sorguya katmak hiç de tavsiye edilen bir durum değil. Son 2-3 aydır ben de QR okumak için kendim bir uygulama yazıyordum. stackoverflow üzerinde de buna benzer durumlar vardı, tavsiye edilen is şu: textbox değerlerini "parameterize" edin. Şöyle kullanabilirsiniz örneğin:

command.CommandText = "select m.code,m.name,m.specode from LG_001_ITEMS as m where m.code = @prm_malzeme";
command.Parameters.Add("@prm_malzeme", SqlDbType.VarChar,25) = textBoxMalzeme.Text;

İyi Günler,