SQL Server Bağlantı Hatası

Gönderen Konu: SQL Server Bağlantı Hatası  (Okunma sayısı 5495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı lng

• Yeni Kullanıcı
  • *
« : 06.03.2007, 13:34 »
Merhaba,

MS Windows Server 2003 ve SQL Server 2000 üzerine kurulu LKS2'ye, benim dışımdaki tüm terminallerden erişilebiliniyor, bende ise,
"sql server yok ya da erişim engellendi"- Native error 08001 (17) hatası alıyorum. Çözüm olarak LGCONFIG.EXE'de server adına, server'ın
ip numarasını girdim ama bir işe yaramadı. Burdan server'a ulaşabiliyorum, orada herhangi bir sorun yok.

Kullandığım notebook'da Win XP MCE yüklü. 3-5 gün önceye kadar normal şekilde çalışabiliyordum, sorun sonradan oldu. Herhangi bir
değişikilik de yapmadım, sizce çözümü nedir?

Teşekkürler...

Çevrimdışı Navigator- Hbv Software

• Logo Uzmanı
Ynt: SQL Server Bağlantı Hatası
« Yanıtla #1 : 07.03.2007, 16:08 »
Kullandığınız pc'ye son dönemde  herhangi bir antivirüs programı veya firewall yüklediyseniz bu neden oluyor olabilir.

Çevrimdışı Sincera

• Yeni Kullanıcı
  • *
  • Malihulya,lekesiz...
« Yanıtla #2 : 09.03.2007, 10:09 »
terminal makinede başlat>çalıştır>cliconfg yazın

çıkan konfigüdrasyon penceresinde soldaki alnlardan "adlandırılmış kanallar (Named Pipes)" ya da "TCP/IP" seçip etkinleştirin daha sonra yukarıdki Takma Ad sekmesine tıklayın ve serrvera isimle eişiyoasanız ismini ip ile erişiyosanız ip numarasını takma ad kısmına girin uygula>tamam dedikten sonra sorununuz hallolur

kolay gelsin

Çevrimdışı lng

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #3 : 09.03.2007, 11:23 »
Cevaplar için teşekkür ederim. Herhangi bir antivirüs veya firewall yüklemedim, başından beri aynı antivirüs programını kullanıyorum, LKS'nin çalıştığı zamanlarda da aynı program vardı.

Sincera, dediğiniz işlemleri yaptım. TCP/IP ve Named Pipes zaten etkin durumda ve Takma Ad penceresinde hem server ismi ile hem de ip numarası ile denedim, herhangi bir sonuç alamadım, hala aynı hatayı alıyorum. Nette bu hata üzerine yaptığım araştırmalarda tüm çözümleri denedim, ancak bir çözüme ulaşamadım.

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Sistem Administrator
  • Logo Uzmanı
  • Bilgi Paylaşıldıkca Değer Kazanır.
« Yanıtla #4 : 09.03.2007, 12:08 »
Selamlar
sql e connect olurken önce 2003 server a erişim yetkilerinizi kontrol edin. Başka bir kullanıcı ismiyle örneğin adminle 2003 server a connect olun. Domainde olup olmadığınıza bir bakın...
yerel ağ ayarlarında tcp/ip de ağ gecidine serverın ip sini yazın. Denetim masasından yönetimsel araçlardan odbc üzerinden sql e connect olup olanadığınızı test edin.
Yinede olmazsa servislerden sql server a connect olan kullanıcınızı test edin.
son halikarda sizde pcnize sql ve mdac yükleyin..
Yinede olmazsa işlem adımlarınızı yazın cevaplamaya çalışalım.
Kolay Gelsin

Çevrimdışı lng

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #5 : 09.03.2007, 14:07 »
Yardımınız için teşekkürler.

2003 Server'a değişik adlarla connect oldum, domaindeyim, çünkü diğer bilgisayarları görebiliyorum, dosyalarına erişebiliyorum.

TCP/IP ayarlarında otomatik ip alıyor tüm terminaller ve ağ geçidi olarak router'ın ağ geçidini kullanıyorlar, nete çıkmak için. ODBC ile bağlanmayı denemiştim daha önce, şimdi de denedim hem LOGO kullanıcısı ile hem de yeni oluşturduğum kullanıcı ile bağlanamıyorum. ODBC veya SQL Server Manager gibi bir programda server'ın ismini görebiliyorum, ama login olamıyorum.

MDAC 2.8 versiyonunu yüklemeyi denedim, zaten sisteminizde var dedi. Sql derken sanırım SQL server kastettiniz. SQL Express kurdum, ama o da bir işe yaramadı.

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #6 : 09.03.2007, 21:05 »
Selamlar
Ağ gecidine sql server in bulunduğu server in ip sini verin bu sefer internete girmekten vazgeçip bir deneyin çeşitli nedenleri olabilir ama isim çözümlemesi probleminiz var gibi gözüküyor. ip yi manuel tanımlayarak deneyin eğer odbc ayarlarınızı etkileyen bir virüs yoksa başarılı olmanız gerekiyor. Ama siz odbc de daha işleminizi başaramıyorsunuz. Bazı hallerde çalışan bir sistemde sql connection ethernet kartından da kaynaklı problemler oluşturabiliyor.
Ama siz internet siz ip leri elle vererek bağlantınızı kontrol edin ağ gecidine server ip sini girin.
Etki alanınızı kontrol edin sonra tekrar yazın olumlu veya olumsuz sonuçlardan haberdar edin.
Kolay Gelsin

Çevrimdışı lng

• Yeni Kullanıcı
  • *
« Yanıtla #7 : 12.03.2007, 09:07 »
Malesef sonuç olumsuz, ağ geçidini değiştirdim ama aynı hatayı tekrar alıyorum. ODBC'den de denedim, sonuç gene olumsuz.

Etki alanımı nasıl kontrol edebilirim?

Teşekkürler.

Çevrimdışı Erdoğan

• Logo Uzmanı
« Yanıtla #8 : 13.03.2007, 01:26 »
Selamlar
Odbc de ulaşamıyorsanız ya virüs ya antivirüs özelliklede norton vb.. gibi bir sisteminizde yüklü bir program engel oluşturuyor. Eğer admin şifresiylede girip yada kullanıcınıza admin yetkisi vererekte ulaşamıyorsanız. Virüs dışında pek bir seçenek kalmıyor. ;)
Kolay Gelsin

Çevrimdışı mehmeterciyes

• Logo Kullanıcısı Pro
« Yanıtla #9 : 13.03.2007, 08:51 »
eğer bir etki alanına dahil iseniz kendi pc nizde admin yetkileriyle donatılmış olmanız gerekiyor